Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 72 kişinin hayatını kaybettiği Adıyaman’daki İsias Otel'e ilişkin dava 26 Nisan 2024’te görüşülecek. Davaya, Gazi Üniversitesi’nin İsias Otel’le ilgili hazırladığı bilirkişi raporu yön verecek.

    BAĞIMSIZ TV’de Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile köşe yazarı Emin Akkor’un sunduğu “Empati” programına konuk olan Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkan Hasan Esendağlı, Gazi Üniversitesi’nin hazırladığı bilirkişi raporunun tamamlandığını ve sisteme yüklendiğini açıkladı.

   Esendağlı, Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Durali Güçlüsoy ve birkaç avukatla birlikte bugün Ankara’ya gideceklerini, Türkiye’deki avukatlarla orada bir araya gelerek teknik ön çalışma yapılacağını ve avukatların stratejisi belirleyeceğini söyledi.

   Esendağlı, yeni çıkan raporun içeriğinden de söz ederek “Ahmet Bozkurt, İsias otelcilik şirketi ile ferdi mükellefler kusurlu bulundu ancak projeye onay veren kamu görevlileri, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin raporunun aksine kusurlu bulunmadı” dedi.

   Esendağlı, şu açıklamayı yaptı:

   “Türkiye’deki raporlarda bilirkişi raporları önem taşır. Mahkeme ara kararı bilirkişiye havale etti. Gazi Üniversitesi’nden rapor istendi. Bilirkişi raporu hayati önem taşıyor. İnşaat mühendisliği ve deprem mühendisliği alanında teknik incelemeler yapıldı. Sanıkların kusur dereceleri, hukuki olarak bir suç taksirinin ne olacağı buna bağlıdır.

   Gazi Üniversitesi’nin hazırladığı bilirkişi raporu çıktı. Ön değerlendirme için Ankara’ya gidiyoruz”.