Bir otomobil markası... Hayallerin ve tutkuların birleştiği, tasarımın en ince detaylarına kadar yansıtıldığı Lamborghini. Bu muhteşem markanın ardında yatan başarı hikayesi de bir o kadar inanılmaz. İşte ders alınması gereken, dev bir markanın doğuşunun öyküsü.

Lamborghini. İsmi bile yürekleri hoplatan, süper spor otomobil denince akıllara ilk gelen markalardan biri olan, destansı otomobillerin üreticisi. Tasarımları ile efsaneler yaratan, muazzam güçlü motorları ile yolların efendisi konumunda anılan İtalyan marka, dünyanın belki de en çok hayal edilen otomobillerini üretiyor.

Peki bu rüya araçların nasıl hayat bulduklarını hiç merak ettiniz mi? Lamborghini ve kurucusu Ferruccio Lamborghini’nin bir hayat dersi niteliğindeki ilginç hikayesi. 

antikaci-bagimsiz-lamborghini (2)

Ultra lüks ve hızlı yarış arabası denildiği zaman akla gelen ilk iki marka genelde Ferrari ve Lamborghini olur.Traktör markası sayın desek kimsenin aklına gelmez beklide Lamborghini. Evet bir Trakör markası olarak başladığı ve Ferrucio Lamborgini’nin bir inat ve sinir anında Ferrari tutkusundan vazgeçip Enzo Ferrari’ye intikam olarak yarattığı ultra spor otomobil hayatına başlangıçı ve sonucunda Harika bir hikâye. Birçok otoriteye göre, Ferrari mi Lamborghini mi daha hızlı daha güçlü diye ikiye ayrılmış. Fakat genel görüş Ferrari’nin muhteşem bir yarış otomobili olduğunu, Lamborghini’nin ise harika bir süper spor otomobil oluşu yönünde. Bu muhteşem makineyi anlatmak tek sayıyla yeterli kalmayacak elbette.Bu hafta Ferrucio Lamborghini’yi tanıyıp önümüzdeki haftalarda  ultra süper Lamboghini modellerini irdeleyeceğiz.

antikaci-bagimsiz-lamborghini (3)

Ferruccio Lamborghini

1916-1993- Ferruccio Lamborghini, İtalyan araba üreticisi, Lamborghini markasının kurucusu.
28 Nisan 1916’da İtalya’nın Ferrara kentine bağlı Renazzo di Cento adında bir köyde, çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lamborghini, küçük yaşlarında mekanikle ilgilenmek istediğinin farkına vardı. Babasının traktörüyle çalışmaya başlayan Lamborghini, daha sonra Bolonya’daki bir teknik okula kaydoldu.
II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Hava Kuvvetleri’ne giren ve burada taşımacılık görevini üstlenen Lamborghini, 1944 yılında İngiliz güçlerinin esiri oldu. Esirlik günlerinde ordunun motor departmanında çalıştırıldı.
Savaştan sonra evine dönen ve savaşta kullanılan eski malzeme ve araçları çiftçilerin kullanabileceği traktörlere dönüştürmeye başlayan Lamborghini, zaman içinde küçük bir garajda başladığı bu traktör işini zamanla geliştirmemesinin ardından daha büyük bir yere geçti.
Bu sırada Fiat arabalar üzerinde de çalışmaya başlayan Lamborghini kendisi için ürettiği Fiat Topolino ile 1948 model Mille Miglia’yı yarıştırdı. 1949’da artık eski parçalardan araç yapmayı bırakarak Lamborghini Trattrice adını verdiği kendi fabrikasını kurdu ve üretime başladı. Kısa süre içinde Lamborghini traktörleri İtalya’da bir numara haline geldi.

antikaci-bagimsiz-lamborghini (1)-1
Kurduğu fabrika sayesinde hatırı sayılır ölçüde paraya sahip olan Lamborghini, havalandırma ve merkezi ısıtma sistemleri üretimi yapılan ikinci fabrikayı açmasının ardından adını İtalya’nın en zengin kişileri arasına girdi.
Arabalara olan ilgisi bilinen Lamborghini’nin o dönemde Mercedes SL300, Jaguar ve Ferrari gibi arabaları olduğu bilinmektedir. Kullandığı Ferrari’nin debriyajının sorun yaratmasının ardından durumu Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen Lamborghini’nin talebi geri çevrildi. Daha sonra sorununu, arabasındaki debriyajın yerine kendi traktörlerinde kullandığı Borg&Beck marka debriyajla değiştirerek çözen Ferruccio Lamborghini, artık yeni bir iş kurmasının zamanı geldiğinin farkına vardı. Bu yeni iş yarış arabalarıydı. Böylece Sant'Agata’da yeni bir fabrika kuran Lamborghini, birçok otorite tarafından o zamanın en iyi arabalarını üretmeye başladı.

antikaci-bagimsiz-lamborghini (4)

Ve Lamborghini İflasını Açıklar...

1970’lerdeki petrol krizi spor otomobil satışlarını etkilemiştir. 1978’de Lamborghini şirket olarak iflası açıklar. İtalya icra mahkemesi şirketin satışını ister. Bunun üzerine İsviçre merkezli Mimran kardeşler şirketi satın alırlar. Bu dönemde şirket Countach, Jalpa ve LM002 modellerini satmaya devam eder. Şirket sürpriz bir şekilde 1987 yılında Lee Iacocca yönetimindeki Chrysler tarafından satın alınır. Sonrasında Lamborghini Countach’ın selefi olacak Diablo modeli için çalışmalara başlar. Diablo’nun tasarımını daha önce Miura ve Countach’ın tasarımını yapmış olan Marcello Gandini yapar. Tasarım Chrysler tarafından geliştirilerek satışa sunulur.

antikaci-bagimsiz-lamborghini (1)

Ancak 1970’lerin başlarında işleri bozulmaya başlayınca fabrikalarının bir kısmını satmak durumunda kalan Lamborghini, kendini emekliye ayırarak İtalya’nın güneyindeki Perugia’ya taşındı ve burada “Miura’nın Kanı” adını verdiği şarapları üretmeye başladı. Trasimone nehri yakınındaki La Fiorita isimli evin bir kısmı, Ferruccio Lamborghini’nin sahip oldupu arabaların sergilendiği özel bir müze halindedir. Bu arabaların arasında Ferruccio’nun favori arabası Lamborghini Miura da bulunur.Ferrucio Lamborghini 20 şubat 1993’de Perugia’da vefat etmiştir.

antikaci-bagimsiz-lamborghini (2)-1

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ     :    LAMBORGHİNİ LOGOSU

 Şirketin logosunda bulunan boğa, Ferrıccio Lamborghini’nin burcu olan ’’  Boğa  ‘’ burcundan gelmektedir. Miura adı ise güreşçi boğaları eğiten Don Eduardo Miura adında bir eğitmenin adından gelir. Meşhur Countach’ın hikayesi ise ilginçtir: Arabanın tasarımını gördükten sonra oradakilerden biri “Countach!” (Yerel dilde kullanılan bir ünlem) diye bağırmıştır ve bu arabanın adı olarak kalmıştır.