Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), faşist katiller tarafından 1965 yılında katledilen, Kostas Mişaulis ve Dervişali Kavazoğlu’nu mezarları başında andı.

Lefkoşa ve Dali’de düzenlenen anma etkinliklerine katılan BKP heyeti, demokrasi şehitlerinin mezarlarına çiçekler koydu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, basına yaptığı açıklamada, “Kıbrıs halkının kardeşçe ve barış içerisinde yaşaması için mücadele eden Kavazoğlu ve Mişaulis, bugünkü tehlikeyi o zamanlardan görmüş, toplumlar arası çatışmayı engellemek için büyük çaba harcamışlardır” dedi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklık devleti olarak yaşamasını savunan bu iki yurtsever, failleri belli karanlık güçler tarafından katledilerek öldürülmüşlerdir” diyen İzzet İzcan, onlara olan sevgi ve özlemin artarak devam ettiğini belirtti.

Kavazoğlu ve Mişaulis’’in açtıkları barış ve kardeşlik yolunda karanlıkta yürümeye devam ettiklerini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ın, Kıbrıs halkına ait olduğunu, mücadelenin yükselerek devam ettiğini ve federal birleşik Kıbrıs’a ulaşıncaya kadar devam edeceğini vurguladı.