Just Stop Oil (Sadece Petrolü Durdurun) protestocuları, National Gallery'de sergilenen bir tablonun camını kırarak 100 yıldan uzun süre önce aynı sanat eserine saldıran Süfrajetlere selam gönderdi.

Çevreci aktivist gruptan iki protestocu pazartesi günü Londra'daki müzenin 30 numaralı salonuna girdi. Aktivistler acil durum çekiçleri ya da cam kırma çekiçleri olduğu anlaşılan aletlerle Venüs'ün Süslenmesi (Aynadaki Venüs) tablosuna darbeler indirdi.

Oda boşaltıldıktan sonra polis çağrıldı ve iki kişi mala zarar verme şüphesiyle gözaltına alındı.

Just Stop Oil, kimliklerini 22 yaşındaki Hanan ve 20 yaşındaki Harrison olarak açıkladığı protestocuların eylemlerinin, Birleşik Krallık hükümetinden tüm yeni petrol ve doğalgaz projelerini derhal durdurmasını talep etmeyi amaçladığını belirtti.

İspanyol ressam Diego Velázquez'in 17. yüzyılın ortalarında yaptığı tablo gösterimden kaldırılırken, halihazırda konservatörler tarafından inceleniyor. 30 numaralı salon saat 12.30'dan hemen sonra yeniden açılırken Ölü Asker isimli tablo Venüs'ün Süslenmesi'nin yerini aldı.

Öte yandan bu sanat eserinin siyasi aktivizm alanı olarak bir geçmişi var. Tablo ilk Mart 1914'te, Emmeline Pankhurst'ün tutuklanmasının ardından süfrajet Mary Richardson tarafından satırla parçalanmıştı.

Tabloyu parçalamasının hemen ardından konuşan Hanan şöyle dedi:

Kadınlar oy kullanma hakkını oy vererek kazanmadı; artık söz değil eylem zamanı. Artık petrolü durdurmanın zamanı geldi.