Eniz ORAKCIOĞLU

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kalkanlı Yaşam Evi’ndeki projelerle ilgili konuştu.

   Gardiyanoğlu, 14 Ağustos’ta görevi devraldığı zaman yaşam evinde klimalarla ilgili arızalar olduğunun tarafına bildirildiğini söyleyerek, konuyla ilgilenerek 16 klimanın tamirinin yapıldığını, tamiri mümkün olmayan klimalarında yenilendiğini belirtti.

   Müdürlerin girişimleri ile 56 sıfır klimanın yaşam evine takıldığını kaydeden Gardiyanoğlu, klimaların daire müdürlerinin özel girişimleri ve gönüllülerin bağışları ile takıldığını, bazı odalarda elektrik sorunu sebebi ile klimaların çalıştırılamadığını, teknisyenlerin de soruna müdahale ettiğini söyledi.

    Battaniyeler konusunda ilgili temizlik firmasını çağırarak bizzat görüştüğünü anlatan Gardiyanoğlu, “Bana battaniye eksiği olmadığı, mevsimin dönmesinden dolayı kurutmada bir sıkıntı yaşandığını söylediler. Bunun üzerine haberinizi okuyan bazı duyarlı iş insanları bana ulaşarak, bağış yapmak istedi. 10 gündür 100’ün üzerinde battaniye bağışı yapıldı ve şu anda ihtiyaç fazlası battaniyemiz mevcut” dedi.

“Tesis sorumluluğu Çalışma Bakanlığı’na personel sorumluluğu Sağlık Bakanlığı’na verildi”

   Gardiyanoğlu, Mart 2023 yılında İzlem Gürçağ Altuğra’nın Sağlık Bakanı, Hasan Taçoy’un da Çalışma Bakanı olduğu dönemde Bakanlar Kurulu kararı ile Kalkanlı Yaşam Evi’nin tesis anlamında Çalışma Bakanlığı’na, orada çalışan personelin sorumluluğunun ise Sağlık Bakanlığı’na verildiğini belirtti.  

   Çalışma Bakanlığı olarak oraya sağlık hizmeti vermediklerinden bahseden Gardiyanoğlu, bakıcılık ve temizlik hizmeti verebileceklerini, ama tıbbi anlamda bir hizmet veremediklerini vurguladı.

“Peyzaj projesinde hobi yerleri de var”

   Gardiyanoğlu, şu anda KEİ kaynaklı şartnamelerin bittiğini, bloke yazılarının yazıldığını kaydederek, “Kasım 2023 yılında 7,3 milyon TL’lik bir bloke aldık. Sonra blokeyi hayat pahalılığın üzerine gelmesi ve 7,3 milyon TL’nin güncel bir rakam olmaktan çok uzak kalmasından dolayı durdurduk. 10,5 milyon TL olarak keşif raporlarını yeniden güncelledik” dedi

   Bu parayı ilgili tesisin kapı, çatı, pencere, boya, badana ve çevre düzenlemesi gibi bakım işleri için kullanacaklarına dikkat çeken Gardiyanoğlu, aynı zamanda peyzaj projesi olarak Bakanlık Müdürünün girişimi ile de oradaki yaşlılarımız için hobi yerleri yaratıldığını kaydetti.

  Gardiyanoğlu, projenin bireylerin sosyal vakit geçirebileceği, aktiviteler yapabileceği alanların yaratılmasını da kapsadığını söyledi.

   Gardiyanoğlu, blokeler tam olarak bittiğinde yaşam evinin revizesine de başlanacağını aktararak, ihaleye çıkılacağını tahmini revizenin tamamlanma süresinin ise 2 ay olduğunu belirtti.

 “Temizlikle ve hijyenle ilgili tüm müdahaleleri yaptık”

   Göreve geldiği zaman Kalkanlı Yaşam Evi’ne ilk ziyareti bakanlık müdürü ile gerçekleştirdiklerini anlatan Gardiyanoğlu, orada ciddi bir kirlilik tespit ettiklerini Güzelyurt Belediye Başkanı ve ilgili temizlik şirketinin direktörünün konu ile ilgilenerek, otlar dahil her yerin temizlenmesi için anında konu ile ilgilendiklerini, yeni çöp bidonları getirildiğini kaydetti.

   Gardiyanoğlu, dış aydınlatmaların hiçbirinin çalışmadığını da tespit ederek, sorunu çözdüklerini belirterek, geçtiğimiz gün Sosyal Hizmetler Dairesi orada bazı aksaklıklar gözlemlediğini ve sorunları çözdüklerini söyledi.

“Personel artırımı için görüşmelerimizi yaptık”

   Gardiyanoğlu, Maliye Bakanlığı’na da bir yazı hazırladıklarını ifade ederek, Kalkanlı Yaşam Evi ilk açıldığı zaman personel sayısının 30 hastaya göre ayarlandığını, şu anda tesiste 50 kişinin olduğunu, bu nedenle personel sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

   Gardiyanoğlu, Kalkanlı Yaşam Evi’nde 4 kadrolu, 3 mevsimlik hemşirenin çalıştığını, aynı zamanda 1 teknisyen 15 taşeron işçi, 4 güvenlik, 7 temizlik görevlisi, 3 de aşçının görev yaptığını kaydetti.

   Personelin ciddi anlamda performans gösterdiğini söyleyen Gardiyanoğlu, özellikle bakıcılık ve temizlik personelinin artırımı ile ilgili Maliye Bakanlığı’ndan yetki istendiğini vurguladı.

   Gardiyanoğlu, orada aktif çalışan 4 hemşirenin de 6’ya çıkarılması ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşme başlattıklarını aktardı.

   Gardiyanoğlu, önümüzdeki hafta Kalkanlı Yaşam Evi’nde Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın görev tanım ve sorumlulukları ile ilgili de protokol imzalanacağına dikkat çekerek, sonrasında da Çalışma Bakanlığı müdürlerinin uygun gördüğü bir idari amirle de oranın arzu edilen daha çağdaş normlara geleceğini belirtti.