Erol KANLIADA

   Ülkemizin en büyük sorunlardan biri olan yetersiz denetim nedeniyle, birçok sektör kaçak iş gücü, işletmelerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu sektörlerden biri de taksiciler…

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan taksicilerin örgütlü bulunduğu birliklerin yöneticileri, ülkede 800 kayıtlı taksici bulunduğunu ancak 3 bine yakın da korsan taksicilik yapan olduğunu söyledi.

   Korsan taksicilerin whatsapp, telegram, viber gibi uygulamalar üzerinden organize olduğu, daha az ücret aldığı belirtildi.

   Taksiciler, 12 yıldır korsan taksici sorununa çare bulunamadığını ifade ederek hükümetten bu soruna çare üretmesini istedi.

Karalar: Ekmeğimiz, emeğimiz çalınıyor

   Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Murat Karalar, ülkede kayıtlı olarak taksicilik yapanların sayısının 800 civarı olduğunu, bunun en az 3 katı korsan taksicinin bulunduğunu söyledi.

    Karalar, 12 yıldır bu soruna çare üretilemediğini ifade ederek yasalardaki yetersizliğe değindi. Karalar, kendilerinin yaptığı çalışmalar sonucunda kriterler belirlediklerini, bu kriterlerinin yasa olarak uygulamaya girdiği taktirde sorunların çok büyük bir kısmının çözülebileceğini dile getirdi.

    Korsan taksiciler yüzünden kayıtlı taksicilerin ekmeğinin ve emeğinin çalındığına dikkat çeken Karalar, yasal düzenleme yapıldığı taktirde kayıtlı taksicilerde açık yaşanacağını, bu sayede daha çok kayıtlı taksici alımı yapılabileceğini ifade etti.

   Yasal düzenlemenin hayata geçmesi halinde polisin de denetimlerde elinin daha güçlü olacağını belirten Karalar, “Şu anda bir polis, korsan taksiciye ceza kesebilmesi için birinden para alırken görmeli, yoksa başka türlü ceza kesemez” dedi.

   Korsan taksicilere en az 100 puan ceza kesilmesi gerektiğini belirten Karalar, araçlarına da el konulması gerektiğini, şu anki uygulanan para cezasının ise 2-3 asgari ücret ile değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Öztürk: 3 bin civarı korsan taksi var

   Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Menteş Öztürk, korsan taksicilerin, sektörü bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

   Öztürk, ülkeye yeni gelen kişilerin bile yolları öğrenmeden korsan taksiciliğe başladığını ifade etti. Şu anda ada genelinde 800’e yakın kayıtlı taksicinin bulunduğunu belirten Öztürk, yaklaşık 3 bin de korsan taksi bulunduğuna dikkat çekti.

    Polislerin, korsan taksiciler konusunda çok iyi bir çalışması olduğunu belirten Öztürk, cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle ceza yiyen kişinin bir süre sonra yeniden korsan taksiciliği yaptığını vurguladı.

    Polis tarafından yakalanan korsan taksicilerin 3 bin 400 ile 3 bin 500 TL arası ceza aldığını dile getiren Öztürk, “Polisin elinin güçlü olması için cezaların daha caydırıcı olması gerekiyor, bunun için de yasal düzenleme gerekiyor” dedi.

    Bu konuda yasalarda iyileştirme yapmak için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını belirten Öztürk, bakanlıkla yapılan görüşmelerde olumlu geriye dönüşler aldıklarını vurguladı. Öztürkler, “Umarım yakında bu konuda iyileştirme yapılacağına dair umudumuz var” ifadelerine yer verdi.

Biberoğlu: Sektör bitme noktasına geldi

   Gazimağusa Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Biberoğlu, ülkede çok fazla korsan taksici olduğunu, emeklerinin çalındığını belirterek, sektörün artık bitme noktasına geldiğini söyledi.

   Biberoğlu, “Siyahilerden tutun, Rus vatandaşına, İsraillilerden tutun diğer ülke vatandaşlarına kadar birçok kişi artık korsan taksicilik yapıyor” dedi.

   Korsan taksicilerin whatsapp, telegram, viber gibi uygulamalar üzerinden organize olduğuna dikkat çeken Biberoğlu, korsan taksicilerin, normal taksilere göre daha az ücret aldığını, vatandaşların bu nedenle korsan taksileri tercih ettiğini söyledi.

“Gazimağusa’da yaklaşık 400 korsan taksici var” 

   Gazimağusa’da yaklaşık olarak 400 korsan taksici bulunduğuna işaret eden Biberoğlu, korsan taksicilerin her türlü aracı kullandığını ve bu araçların koltuklarının bir sigortası olmadığını vurguladı.

   “Taksiciler olarak biz bir sürü belge alıp bu işi güvenle yapıyor ve sunuyoruz” diyen Biberoğlu, vatandaşların sırf ücret farkı nedeniyle korsan taksileri tercih ettiğini fakat vatandaşların kendilerini riske attığının altını çizdi.

   Korsan taksicilerin kazançlarının çok olduğuna dikkat çeken Biberoğlu, bazı taksicilerin işi bırakıp korsan taksici olmayı düşündüğünü ifade etti.

   Polislerin korsan taksicilere göz açtırmadığına dikkat çeken Muhammet Biberoğlu, polislerin çok çaba sarf ettiğini ancak yasalardaki yetersizlik nedeniyle sıkıntı yaşandığını söyledi. Biberoğlu, yasalarda iyileştirme yapılmasının şart olduğunu, şu anki cezanın caydırıcı bir ceza olmadığını vurguladı.

   Hükümet yetkililerine de seslenen Muhammet Biberoğlu, yasaların caydırıcı olacak bir şekilde düzenlenmesi için harekete geçmesini istedi.

   Korsan taksicinin polise yakalandığı taktirde 3 bin 400 TL civarı bir ceza ödediğini vurgulayan Biberoğlu, bu rakamın çok daha fazla yukarıya çekilmesi ve sürücünün aracının emare olarak alınması gerektiğini dile getirdi.