Yeni Ercan Havaalanı’nda bulunan İngilizce biyografisinin hatalarla dolu olmasının anlaşılmasının ardından havaalanına ismi verilen Şehit Binbaşı Fehmi Ercan’ın kim olduğunu bilmeyenlere ya da unutanlara Bağımsız Gazete olarak hatırlatmak istedik.

Kötü bir İngilizceyle yazılan havaalanındaki Ercan’ın biyografisi, gelen tepkiler üzerine siyah bir bezle kapatıldı.

Bu tedbire bu kez de “Panoyu kapatmakla skandalı örtemezsiniz” tepkileri geldi. İşte, söz konusu hatanın ve buna yönelik tepkilerin, tartışmaların gündeme taşıdığı Şehit Binbaşı Fehmi Ercan’ın kısa biyografisi.

Binbaşı Fehmi Ercan kimdir?

Fehmi Ercan, 1935 Balıkesir doğumlu olup 1 Kasım 1957 yılında Hava Harp Okulu’na girdi. 30 Ağustos 1959 yılında 1959/56 sicil numarasıyla asteğmen olarak Harp Okulu’ndan mezun oldu.

Pilot Binbaşı Fehmi Ercan, Diyarbakır’da bulunan 8. Ana Jet Üssü Komutanlığı’nda 181. Filo komutanı olarak görev yapmaktaydı.

21 Şubat 1962 yılında uçuş eğitimini tamamladıktan sonra muhtelif birlik komutanlıklarında pilot olarak görev aldı.

Şehit Binbaşı Fehmi Ercan, 28 Şubat 1960 tarihinde Teğmen, 30 Ağustos 1962 tarihinde Üsteğmen, 30 Ağustos 1967 yılında Yüzbaşı ve 30 Ağustos 1972 yılında ise binbaşı rütbesine yükseldi.

8 Ağostos 1973 yılında, İzmir Ana Jet Eğitimi Üs Komutanlığı emrine atanan Binbaşı Fehmi Ercan, Kıbrıs Harekatı sebebiyle 6.Kolordu Komutanlığı nezdinde İleri Hava Kontrolörü görevini yaparken, 20 Temmuz 1974 gecesi, roket saldırısı sonrası Albay Karaoğlanoğlu ve iki er ile birlikte alay karargahında şehit oldu.

Şehit Binbaşı Fehmi Ercan’ın mezarı Girne Karağlanoğlu şehitliğindedir. Binbaşı Fehmi Ercan’ın ismi yaşatılmak istendi ve havaalanına verildi.