Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), 22 Mart Dünya Su Günü çerçevesinde Birlik konferans salonunda 22 Mart 2024 Cuma günü “Dünya Su Günü Paneli” düzenledi.

Moderatörlüğünü Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam’ın yaptığı iki oturum şeklinde gerçekleştirilen panelde alanında uzman kişiler tarafından yedi sunum gerçekleştirildi.

Panelin açılışında sırasıyla KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Ayşen Albayrak birer konuşma yaptılar.

ADANIR: BUGÜN YAPILAN UYARILARIN ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE GERÇEKLEŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜP, FARKINDALIK YARATMAMIZ GEREKİR

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır konuşmasında, Dünya Su Günü Birleşmiş Milletler tarafından suyun yaşamın içerisindeki önemine dikkati çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ilan edildiğini anımsattı.

2024 yılı için Dünya Su Günü temasının “Barış için sudan faydalanmak” olarak kurgulandığını belirten Tunç Adanır, dünyada insan nüfusu sayısının gün be gün arttığına vurgu yaparak, bu artışla birlikte esas doğal kaynağımız olan suyun kullanımının da çok önemli noktalara geldiğini kaydetti.

Su ile ilgili yakın geçmişte bize yapılan uyarıların bugün gerçekleştiğini ifade eden KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, “bugün yapılan uyarıların da önümüzdeki süreçte gerçekleşeceğini düşünüp, farkındalık yaratmamız gerekir” dedi.

Tunç Adanır, “düzenlediğimiz panelde konusunda değerli ve uzman kişiler yaptıkları çalışmaları paylaşacaklar, onlara önceden teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

ÇEKİ: SU KONUSUNDA BİLİMSEL DAYANAĞA GÖRE ÇÖZÜMLER ÜRETMELİYİZ

Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki de konuşmasında, ülkemizde su konusunda özellikle yerel yönetimlerin kayıp-kaçak oranının fazla olduğunu belirtti.

Tarkan Çeki, bu konuda yerel devlet işbirliği çerçevesinde bazı köylerin pilot bölge seçilerek alt yapılarını ivedi bir şekilde çağa uygun olarak düzenleme uygulaması yaptıklarını kaydetti.

“Su kaynaklarımızı bilinç bir şekilde kullanıp gelecek nesillere daha iyi bir ülke boynumuzun borcudur” diyen Çeki, “Suyun bir devlet politikası olması gerekir.Kendimizi bu yönde geliştirmeliyiz, bunu yaparken de bilimsel dayanağa göre çözümler üretmeliyiz” şeklinde konuştu.