Asya hisse senetleri, ABD teknoloji hisselerinde çarşamba yaşanan artışın ardından bu sabah yükselirken, dolar Fed faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin yeniden gözden geçirilmesiyle baskı altına girdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin başında olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı’nın (NDA) seçimleri kazanmasının ardından ülkede hisse senetleri yükseldi. Hong Kong, Japonya ve Avustralya Borsaları da artıda.

ABD’de vadeli endeksler, S&P 500’ün bu yıl rekor seviyeden gerçekleştirdiği 25. kapanışın ardından yukarı yönlü seyrediyor.

Nvidia’nın piyasa değerini 3 trilyon doların üzerinde taşıyan hisse yükselişi, “Muhteşem Yedi” olarak bilinen teknoloji devlerinin hisse senetlerini de olumlu etkiledi.

Bloomberg’in devlet tahvillerini izleyen endeksi, bu hafta ABD’de açıklanan verilerin Fed faiz indirimi beklentilerini öne çekmesi gibi gelişmelerle dün aralık ayından bu yana en iyi performansını gösterdi ve aralıksız beşinci seansını artıda tamamladı.

Swap piyasaları 2024’te iki Fed faiz indirimi fiyatlarken, ABD 10 ve 2 yıllık tahvil getirileri dün 5’er baz puan geriledi. Japonya’da yen, Japonya Merkez Bankası para politikası kurulu üyesi Toyoaki Nakamura’nın mevcut politikanın şimdilik sürdürülmesinin uygun olduğunu söylemesinin ardından erken saatlerdeki kazançlarını azalttı.

Bloomberg Dolar Endeksi iki günde yüzde 0,13 düşerek, zayıf görünümünü koruyor.

Editör: Onur Evrensel