Gönyeli’de 10 Ekim 2021 tarihinde meydana gelen kundaklama meselesi ile ilgili olarak yargılanan  İlham Kharbouchı hakkındaki dava karara bağlandı. Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık 2 yıl hapse mahkum edildi.

   Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan heyetin verdiği kararı Başkan Aksun açıkladı.

   Aksun, sanığın 10 Ekim 2021 tarihinde saat 06.45 raddelerinde aralarında bulunan husumet sebebiyle Gönyeli'de sakin Yasin Sarhan'ın kiracı olarak ikamet etmiş olduğu apartman dairesindeki ikametgâhının yatak odası içerisindeki yatağına kasten ve kanunsuz olarak sönmemiş sigara izmariti atıp yangın çıkmasına sebep olduğunu belirtti.

   Aksun, sanığın yargılandığı “Binalardaki Eşyaları Ateşe Vermek ve Kasti Hasar” suçlu bulunup mahkum edildiğini söyledi.

   Başkan Aksun, kasten yangın çıkarma suçunun ömür boyu hapislikle cezalandırılabilen bir suç olduğunu belirtti. Aksun, sanığın psikolojik ve psikiyatrik durumunun bu tip hastalıklarda özelleşmiş hastanelerde yatılı kalacak kadar ağır bir durumda olduğunu, hususun sanığın lehine değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Aksun, “Bunu yaparken sanığın cezai ehliyet anlamında herhangi bir sıkıntısı olmadığını, sanığın doğru ve yanlışı ayırt etmesinde herhangi bir negatif etkinin bu hastalıklar yüzünden oluşmadığını ancak sanığın sağlık durumunun iyi ve tam olduğunu söylememizin de mümkün olmadığına bulgu yaparız” dedi.

   Başkan Aksun, sanığın evde oluşan zararının bir kısmının tazmin ettiğini, mal sahibinin şikayetinin devam ettiğini söyledi. Aksun, sanığın zararın bir kısmını tazmin etmesini, sabıkasız olmasını, davasını erken bir zamanda kabul etmesini lehine değerlendirdiklerini belirtti. Aksun, “Sanık lehine dikkate aldığımız tüm hafifletici sebeplere rağmen sanığa hürriyeti ceza dışında herhangi bir ceza takdir etmenin bu aşamada uygun ve adil olmayacağını dikkate alırız” dedi. Başkan Aksun, sanığı 2 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.(Kamalı Haber)