Lefkoşa’da bir iş yerinin 3 kişi tarafından basılarak tehdit yoluyla 20 bin ABD doları istenmesi olayıyla ilgili tutuklanan zanlı R.C. teminata bağlanarak serbest bırakıldı. 
   Lefkoşa Adli Şube’de görev yapan Polis Memuru İbrahim Ertarkan, olayla ilgili olguları aktardı. 
   Polis, 30 Ağustos 2023 tarihinde, saat 15.30’da Lefkoşa’nın Yenişehir bölgesinde finans alanında faaliyet gösteren ve işletmeciliğini K.A.’nın yaptığı iş yerine giden kimliği meçhul 3 erkek şahsın, konu işletmede eğitim müdürü olarak görev yapan çalışana, o sırada iş yerinde bulunmayan genel müdürü defalarca sorup, aranmasını istedikten sonra genel müdüre ulaşamamaları üzerine çalışanın masasının üzerinde bulunan bilgisayar monitörüne kasten ve kanunsuz bir şekilde yumruk atıp, kırdıklarını söyledi.  
   Polis, zanlıların çalışana, “Biz 3 kişiyiz, tekrar geleceğiz” deyip, işletmeden ayrıldıklarını aktardı.  
   Polis, olayın ardından işletme sahibinin ifadesinin temin edildiğini ve daha önceden tanıdığı R.C.’nin kendisini WhatsApp’tan arayarak, “Ağamızın selamı var, bir hasta çocuk için 20 bin Amerikan Doları para göndermeni istedi. Para verilmediği takdirde iş yerine gönderilenler her geçen gün artacak. Oraya giden çocuklar aşırıya kaçtıysa kulaklarını çekerim, parayı gönderecek misin? Ağaya ne söyleyeyim?” diyerek tehdit yoluyla para istediğini açıkladı. 
   Polis, iş yerine giden M.P., M.K. ve E.B.’nin tespit edilerek 31 Ağustos 2023 tarihinde tutuklandığını, soruşturmanın ardından 8 Eylül 2023 tarihinde teminata bağlanarak serbest bırakıldıklarını anımsattı. 
   Polis, zanlı R.C.’nin hakkında ise 9 Eylül 2023 tarihinde tutuklama emri alındığını, ancak yurt dışında olduğu için 12 Eylül 2023 tarihinde ülkeye giriş yaparken, Ercan Havalimanı’nda tutuklandığını söyledi. 
   Polis, yapılan soruşturma sonucu K.A.’nın arandığı telefonun zanlıya ait olduğunu belirlediklerini açıkladı.  
   Polis, zanlının ülkede üniversite eğitimi gördüğünü belirterek uygun bir teminata bağlanmasını talep etti. 
   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlının 20 bin TL nakdi teminat yatırmasına ve 1 kefilin 150 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartlarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (KAMALI HABER)