Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan dün tutuklanan 57 yaşındaki Serdinç Maypa bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Maypa aleyhinde 3 gün tutukluluk emri alındı.

Bugün gerçekleştirilen duruşmayı bazı siyasiler ve sivil toplum örgütlerinden temsilcileri de yakından takip etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç huzurunda görüşülen davada İddia Makamı adına Savcı Senem Palabıyık, Polis Genel Müdürlüğü'ne bağlı Özel Soruşturma Birimi'nde görevli Müfettiş Faysal Güden’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Güden, zanlının "Özel Hayatın Gizliliğini İhlal" ve "Kişisel Verilerin Korunması Yasası'na Aykırı Hareket" suçlamasından tutuklandığını söyledi.

5 şikayetçi var

Güden, zanlı Serdinç Maypa’nın aleyhinde Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ve Kalkınma Bankası’ndan bir yetkili ile iki farklı sigorta şirketinin şikayetçi olduğunu belirtti.

Polis, zanlının Kalkınma Bankası'nın özel bir şirkete verdiği krediyle ilgili alınan yönetim kurulu kararını sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği yayınlar üzerinden paylaştığını belirtti.

Kişisel verileri yayınladı

Polis, zanlının 1 Ağustos 2022 ile 21 Mart 2024 tarihleri arasında yaptığı 12 farklı yayında iki sigorta şirketiyle ilgili sigorta şirketinin yazdığı yazıları tasarrufuna geçirip, sosyal medya hesabından yayınlayarak kişisel verileri de yaydığına dikkat çekti.

Polis, 22 Mart 2024-26 Mart 2024 tarihinde Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'na (KIB-TEK) ait arıza raporunu tespit edilemeyen bir şekilde ele geçirerek ifşa da ettiğini kaydetti.

Polis, zanlının sosyal medya hesabından aynı tarihler arasında gerçekleştirdiği yayınlarda özel bir şirkete ait kişisel verileri de yayınladığının belirlendiğini söyledi.

Maypa’nın evinde arama yapıldı; 226 belge ele geçirildi

Öte yandan zanlının 12 Mart 2024'te yaptığı bir başka yayınında ise özel bir firmanın işçi getirmek maksadıyla ülkeye çalışma izniyle gelen kişileri de sosyal medya hesabından ifşa ettiğini belirten Polis, mahkemeden alınan derdest emri gereği tutuklanan zanlının evinde arama yapıldığını kaydetti.

Polis, yapılan aramada, zanlının tasarrufunda 226 adet belgenin yanı sıra 3 adet cep telefonu, 2 adet laptop, 1 adet ses kayıt cihazı ve 1 adet de bilgisayar kasasının ele geçirildiğini söyledi.

Belgelere nasıl eriştiği bilinmiyor

Polis, tahkikatın devam ettiğini, zanlının özellikle ele geçirilen bu belgelere nasıl ulaştığının henüz belirlenemediğini, sıradan bir vatandaşın bu belgelere ulaşmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Polis, tahkikat devam ederken olayın basına yansıması üzerine zanlının ülkeye 3. uyruklu kişileri getirmek için çalıştığı ve kendine rakip plan kişiye "Onları temizleyeceyik, herşey bize kalacak" dediği ses kayıtlarının da ortaya çıktığını belirtti, tahkikatın bu yönde de devam edeceğini kaydetti.

Belgeleri “Leylekler” getirmiş…

Polis, zanlı aleyhine getirilen suçlara yönelik zanlıya izahat sorulduğunda zanlının "suç olduğunu bildiğini ama ülkesi için yaptığını" söylediğini belirtti.

Polis ayrıca, söz konusu belgeleri nasıl ele geçirdiğiyle ilgili soruya ise zanlının "Leylekler getirdi" yanıtını verdiğini söyledi.

Polis belgeleri zanlıya veren kişilerin de araştırılması gerektiğini söyledi.

“Tasarrufunda 1000 kişinin kişisel bilgileri var”

Polis, pandemi döneminde koronaya yakalanan 1000 kişinin listesinin de zanlının tasarrufunda bulunduğunu, listede bu kişilerin kimlik bilgilerinin de yer aldığını kaydetti.

Polis şu ana kadar 5 müştekiden ifade alındığını, kişisel verileri ihlal edilen çok sayıda kişinin de kendilerine ulaştığını belirtti.

“Normal bir insanın bu belgelere erişmesi mümkün değil”

Polis, hayatın akışında normal bir insanın bu belgelere erişmesinin mümkün olmadığını, gelinen aşamada alınan emareler ve belgelerin incelenmesi için 3 gün tutukluluk talep etti.

Zanlının avukatı Ünver Bedevi, zanlının tutukluluk kalmasına itiraz etti, duruşmaya geçildi.

Bedevi: Talimatla şikayet alındı…

Avukat Ünver Bedevi, "talimatla şikayet alındığını" belirterek "şikayet kampanyası başlattınız" dedi.

Müvekkiliyle ilgili iddiaların "kurgu" olduğunu savunan Bedevi, 2020 ile 2024 arasındaki olayların tahkikatının aynı günde yapıldığını söyledi.

Polis, zanlının sosyal medyadan yaptığı yayınlarda her şeyin apaçık ortada olduğunu, ne zaman olduğunun bir önemin olmadığını belirtti.

“Yasa tüzel kişileri de kapsıyor”

Polis, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Yasası'nın tüzel kişiliği de kapsadığını, ele geçirilen belgelerde şirket verileri dışında özel şahısların da verilerinin olduğunu belirtti.

Avukat Ünver Bedevi, zanlının gazeteci vasıflı biri olduğunu, Basın Emekçileri Sendikası'na (BASIN-SEN) da üye olduğuna dikkat çekti.

Bedevi, müvekkilinin devlet yetkilileri ve bazı şahıslar aleyhinde ciddi usulsüzlükler tespit ettiğini de dikkat çekti. Bedevi, müvekkiline gözdağı verilmeye çalışıldığını savundu.

Avukat Ünver Bedevi, polise şikâyetin nasıl yapıldığını sordu. Polis, talimatın Genel Müdürlük tarafından geldiğini, şikayetin önce oraya yapıldığını söyledi.

Maypa tanık kürsüsünde konuştu; “Çok tehdit aldım…”

Mahkemede yeminli şahadet veren Serdinç Maypa, tanık olarak dinlendi.

Tanık kürsüsünden konuşan Maypa, “Bana yapılan tehditlerden dolayı böyle bir operasyon bekliyordum. Ama bu operasyonun haftaya olacağını sanıyordum… Ben polise bu belgelerin suç olduğunu bildiğimi yönelik beyanda bulunmadım. Evimde ne varsa aldılar. Konuyla alakalı olmayanları da aldılar. Ben terörist değilim. Yıllardır ülkede umudu ayağa kaldırmak için çalışıyorum. Umudunu kaybeden bir toplumu, yolsuzlukları konuşmaya korkan insanları ayağa kaldırdık.

Kalkınma Bankası’ndaki yetkili, kurulacak olan solar sistem için 35 milyon dolar kredi çekiyor. Çok tehdit aldım. Arabama uyuşturucu koyuyorlardı” ifadelerini kullandı.

“Belgeler gerçek ama kimse belgeleri konuşmuyor”

Maypa, elindeki belgelerin gerçek olduğunu ancak kimsenin belgeleri konuşmadığını söyledi.

“Yolsuzlukları ortaya çıkaracağım” diyen Maypa, tahkikata etki etme durumunun olmadığını belirterek serbest kalmayı talep etti.

“Belgeleri getirenleri ifşa etmeyeceğim”

Kendisine belgeleri getirenleri ifşa etmeyeceğine dikkat çeken Maypa, “Bazen belgeler direkt bana ulaştırılıyor, bazen de bir yere bırakılıyor, ben gidip alıyorum” diye konuştu.

Kamu yararı gereği kendisini ortaya koyduğunu belirten Maypa, basın kartı taşıdığını, kesinlikle kaynağını ifşa etmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

Maypa, kendisine “adımı ömür boyu anma, sana 200 bin sterlin veririm” diyenlerin olduğunu söyledi.

“Siyasilerin özel hayatı olamaz”

Savcı Senem Palabıyık’ın “Özel Hayatın Gizliliği Yasası’nın içeriğini biliyor musunuz” sorusuna yanıt veren Maypa, “Kişisel hayat benim için ev içinde olan görüntüler, cinsel içeriklerdir… Kamusal alanlar kesinlikle özel hayatın gizliliğinde değildir. Bana göre kişisel verileri özel hayattır. Siyasilerin de özel hayatı olamaz” dedi.

Başka bir soru üzerine Maypa, aleyhindeki tahkikatı Adli Şube’nin değil, Özel Birim’in yaptığını belirterek “Bu herhalde benim özelliğimdendir. Ama ben, yolsuzluk konularında kamu yararı gereği belgelerde adı geçen kişilerden izin almadım” dedi.

“Ben yurttaş gazeteciyim”

Savcı Palabıyık, zanlının gazeteci vasıflı olduğunu, kişisel verileri yayınlamanın “suç olduğunu” bilmesi gerektiği sözü üzerine Maypa, “Ben yurttaş gazeteciyim, toplumun yararına olan her şeyi açıklarım, kimseden de korkum yok” yanıtını verdi.

3 gün tutuklu kalacak

Hitapların ardından Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlı Serdinç Maypa aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri verdi.

Bilgeç, zanlının aleyhindeki şikayetçilerle ilgili ortaya attığı iddiaların araştırılması için de ayrı bir tahkikat memuru atanmasına, 15 günde bir söz konusu tahkikat memurunun mahkemeye bilgi vermesine de emir verdi.