Ahmet KARAGÖZLÜ 

   Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran’ın görevden alınması kamuoyunda büyük tepki topladı. 
   BAĞIMSIZ Gazete'ye konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Raif Buran’ın “kuraklık açıklamasından” dolayı görevden alındığını ifade ederken Buran, yeni Ercan Havalimanı’nın “tamamlanmadan açılmasına karşı çıktığı” için görevden alındığını söyledi. 
   Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mediha Orun Sarp ise, “haksız yere görevden alınan” Raif İlker Buran’ın yerine yeni bir kişi atanacaksa, bu kişinin liyakat sahibi olması gerektiğini söyledi; Ercan İtfaiyesi’nde görevli lise mezunu bir kişinin atanmasına şiddetle karşı olduklarını dile getirdi. 

Arıklı: “Kuraklık açıklaması” nedeniyle görevden aldım

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran’ın “kuraklık açıklamasından” dolayı görevden alındığını açıkladı. 
   Arıklı, “Ben en doğal hakkımı kullandım” diyerek Buran’ın yaptığı kuraklık açıklamasının ilgili çevrelerde tepki uyandırdığını belirtti, “son derece gereksiz bir açıklama” olduğunu kaydetti. 
   Buran’ın kuraklık açıklamasına gelen tepkiler üzerine görevden alındığını belirten Erhan Arıklı, “Ercan Havalimanı’ndaki eksiklikleri dile getirdiği için görevden alındığına ilişkin iddiaların asılsız olduğunu ifade etti. 
   Arıklı, “Eğer öyle olsaydı, kendisini aylar önce görevden alırdım” dedi. 

Buran: Erhan Arıklı benden öcünü aldı

   Görevden alınan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, Yeni Ercan Havalimanı’nın tamamlanmadan açılmasına karşı çıktığı için görevden alındığını belirtti. 
   Buran, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Yeni Ercan Havalimanı’nın açıldığı tarihten itibaren sorun yaşadığını ifade ederek, “Terminalin tamamlanmadan açılmasına karşı çıktığım için ödüllendirildim” dedi. 
   Yeni havalimanına ICAO standartlarına uygun olmayan cihazların alınmasına da karşı çıktığını anlatan Buran, sürekli bunu direttiği için Erhan Arıklı’nın kendisini görevden aldığını dile getirdi. 
   “Erhan Arıklı beni görevden alarak benden öcünü aldı” diyen Buran, Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’ne Ercan İtfaiyesi’nde görevli lise mezunu bir itfaiyecinin alınacağının söylendiğini, ancak teşkilat yasasına göre söz konusu kişinin lise mezunu olmasından dolayı atanmasının mümkün olmadığını kaydetti. 
   Bahse konu kişinin aranan kriterleri karşılamadığını ifade eden Buran, “Ben yıllardır görevimi layığıyla yaptım, ödülüm de görevden alınmak oldu” dedi. 

Sarp: Lise mezunu bir kişi atanırsa hukuki süreç başlatacağız

   Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mediha Orun Sarp, Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran’ın görevden alınmasına ilişkin açıklama yaptı. 
   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ın, “kuraklık açıklaması” nedeniyle Buran’ı görevden aldığı açıklamasına işaret eden Sarp, “Bu açıklama yanlış. Raif bey sürekli Ercan’daki eksiklikleri dile getirmesinden dolayı görevinden alındı” dedi. 
   Sarp, Ercan Havalimanı’ndaki eksikliklerin halen giderilmediğini ifade ederek hâlâ savaş zamanlarında kullanılan mobil istasyonlarla uçakların indirilip kaldırıldığına dikkat çekti. 
   Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’ne lise mezunu bir kişinin alınmasına şiddetle karşı olduklarını vurgulayan Sarp, teşkilat yasasına göre söz konusu mevkiye üniversite mezunu bir kişinin atanması gerektiğini belirtti. 
   Mediha Sarp, “Mesleğimizin ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz. Lise mezunu bir kişi atanırsa hukuki süreç başlatacağız” dedi. 
   Meteorolojinin bilim dalı olduğuna dikkat çeken Sarp, hiçbir şeyden anlamayan bir kişinin bu mevkiye atanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 
   Sarp, “haksız yere görevden alınan” Raif İlker Buran’ın yerine yeni bir kişi atanacaksa, bu kişinin liyakat sahibi olması gerektiğini dile getirdi. 
   “Kuraklık çalışmalarının” bilimsel bir çalışma olduğunu belirten Sarp, “Bir kişi bilimsel bir açıklama yaptı diye görevden alındı şeklinde açıklama yapmak çok saçma” diye konuştu.