KKTC Basketbol Federasyonu Başkanı Orhun Mevlit, Bir spor emekçisi olarak son iki gündür Kıbrıs Türk Toplumunun Lideri Dr. Fazıl Küçük adına organize edilen spor oyunlarına katkı koymanın kendisine özel duygular yaşattığını kaydetti.

Mevlit, babasının anlattığı Doktor Küçük anılarından yola çıkarak, Dr. Fazıl Küçük'ü anlattı.

Mevlit’in paylaşımının tamamı şu şekilde:

Bir spor emekçisi olarak son iki gündür Kıbrıs Türk Toplumunun lideri Dr. Küçük adına organize edilen spor oyunlarına katkı koymak bana özel duygular yaşatıyor...

Küçük ülkenin, küçük Lefkoşa'sında babamdan, yaşanmış çok fazla Doktor Küçük anısı dinledim...

Ve sanırım Doktor'la ilgili bilmemiz gerekenler var.

Halkın içinden, halktan hiç kopmamış, halkını seven ve sayan bir lider.

Siyasette güç zehirlenmesini hiç yaşamamış ve kendini temsil ettiği halka adamış, onlar için en iyisini hayata geçirme eyleminde olmuş bir lider. Halkın acılarında paydaş, sevinçlerinde de birlikte olmuş bir lider

Gösteriş yapmamış, törenlerde halka hitabı bile halkına sevgi dolu olan bir lider.

Siyasetten servet edinmemiş, servetinden halkına bağışlar yapmış bir lider. Doktorluk yaptığı dönemde Cuma günleri hastalarına ücretsiz bakmış bir doktor. (Cuma günleri o dönemde köylünün Lefkoşa'ya geldiği gündü)

Gazeteciliği KT halkı için yapmış, halkına doğru bilgilendirme ve yorumlama ile olayları aktarmıştı.

Bayraktarlık- Elçilik- Yönetim (KT Yönetimi) dediğimiz yönetim döneminde, Koordinasyon adı ile toplanan Kurul'da kararlar üretilirken Kıbrıslı Türkler için gerekli olan kararların üretilmesinde ağırlığını kullanıp, Türkiyeli üyelere teslim siyaseti gütmeyen bir lider.

TC'ye biatçı hiç olmamış bir lider; belki de onun için TC onun görevden ayrılmasını isteyerek, ona baskı ve tehditler yapmıştı.

Ama gene de "Kıbrıs sorunu Türkiye'siz çözülemez" demişti.

Yaşamının sonuna kadar gazetesindeki yazıları ile, dost sohbetleri ile KT 'üne doğruyu anlatmaya, göstermeye devam etmişti. Bilgilendirmeden ve olayları gerçekçi bakış açısı ile yorumlamakdan vazgeçmemişti.

Dr. Küçük hala daha halkı tarafından saygı, sevgi ve tarzına olan muhabbet ile anılmaktadır.

Derin SAYGILARIMLA...