Merkez Bankası müfettişlerinin denetim yapmasını kısıtlayan, talep edilen belgelerin bir kısmını vermeyen ve müfettişlerin banka verilerine erişimine izin vermeyen Mondial Private Bank IBU Lid, 500 bin TL para cezasına çarptırıldı.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen karar oturumunda bankanın genel müdürlerinden Mustafa Baycan Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’ın oluşturduğu heyetin huzuruna çıktı.  

   Banka hakkında verilen kararı Yargıç Vedia Berkut Barkın okudu.

   Davanın olgularını aktaran Yargıç Barkın, 30 Temmuz 2019 tarihinde Merkez Bankası'na bağlı Teftiş ve İnceleme Kurulu Başkanlığı tarafından Lefkoşa'da faaliyet gösteren Mondial Private Bank IBU Lid'e genel denetim yapılması için görevlendirilme yapıldığını söyledi.

   Görevlendirilen 3 müfettişin 5 Ağustos 2019 tarihinde denetim yapmayı istediklerini bankaya bildirdiğini kaydeden Barkın, Mondial Bankası’nın genel müdürlerinin yurt dışında, yardımcısının da rahatsız olduğunu, gerçekleştirilmek istenen denetimde hazır olamayacaklarını müfettişlere bildirdiğini açıkladı.

   Barkın, bunun üzerine Merkez Bankası yetkililerinin, 20 Ağustos 2019 tarihinde Mondial Bankası’ndan 5 Ağustos 2018 tarihinde listeleyip, talep ettikleri belgeleri kendilerine verilmesini istediğini söyledi.

   Barkın, Mondial Bankası’nın talep edilen evrakların en erken 27 Ağustos 19 tarihinde hazır olabileceğini gösteren bir yazıyı Merkez Bankası'na ilettiğini belirtti.

   Görevlendirilen 3 müfettişin 27 Ağustos 2019 tarihinde, Mondial Bank'a denetleme yapmak için gittiklerini kaydeden Barkın, Genel Müdür Yardımcısı Gültaç Özasil’in talep edilen evrakların bir kısmını Merkez Bankası'na verdiğini ancak bu evraklar yeterli olmadığı için müfettişlerin sisteme erişmek istediğini ifade etti.

   Barkın, Mondial Bankası yetkililerinin Merkez Bankası'nın kendilerini denetleme yetkisi olmadığını ve bu konuda dava dosyaladıklarını müfettişlere bildirdiğini, ayrıca sözlü bildirimi yazıp Merkez Bankası'na gönderdiklerini dile getirdi.

   Barkın, Merkez Bankası’nın, tüm denetim yetkilerine sahip olduğunu; Uluslararası Bankacılık Birimleri Yasanın 15. Madde’sinin gayet anlaşılır ve açık bir biçimde Bakanlık veya Merkez Bankası tarafından talep edildiği anda tüm belgelerin ibraz edilmesi gerektiğini vurguladı.

   Barkın, tüm olguları değerlendirdiklerini, Mondial Bank’ı "Bankanın faaliyetleri ile ilgili bilgi ve belgeleri Merkez Bankası tarafından talep edildiği anda ibraz etmemek ve göstermemek" suçundan mahkum ettiklerini söyledi.

   Barkın, bankayı 500 bin TL para cezasına çarptırdıklarını açıkladı. (Kamalı Haber)