Girne Limanı'ndan ülkeye ithal ettiği 28 mermiyle Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaparken tutuklanan 54 yaşındaki N.G., bugün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve teminata bağlandı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen teminat duruşmasında yeminli şehadet veren Polis Memuru İbrahim Bulak, zanlı N.G.’nin “Kanunsuz patlayıcı madde ithal etmek, kanunsuz patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” suçlarından tutuklandığını söyledi.

   Polis, zanlının 8 Eylül 2023 tarihinde, Girne Limanı’ndan sırt çantası içerisinde tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu 28 adet 9 mm MKE marka 2018 üretim yılı canlı tabanca mermilerini KKTC'ye ithal ettiğini belirtti.

   Zanlının 9 Eylül 2023 tarihinde Ercan Havalimanı’ndan Kale 12 noktasından mermilerle birlikte çıkış yapmaya çalıştığı esnada X-Ray cihazında tespit edilerek suçüstü hali gereği tutuklandığını kaydeden Polis, mermilerin emare alındığını, zanlının ifade verip Türkiye’de ruhsatlı silahı olduğunu ve bu mermilerin de o silaha ait olduğunu söylediğini aktardı.

   Polis, soruşturmanın tamamlandığını dile getirerek, ülkeye turist olarak gelen sanığın kızının KKTC'de öğrenci olduğunu ifade ederek uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

   Huzurunda verilen şehadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlının 20 bin TL nakit teminat yatırması, iki kefilin 200’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (Kamalı Haber)