Narenciye üreticilerinin yaşadığı zorluklar nedeniyle Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu’nun istifasının gündeme gelmesinin ardından, Birlik Yönetim Kurulu bugün basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Asbaşkanı Saadettin Büyükhoca, narenciye üreticilerininin büyük zorluklar yaşadığını, ürünlerin ihraç edileceği sırada yeşillenme hastalığı taşıyan bir böceğin Kıbrıs’ta görülmesi sonucu ürünlere Türkiye tarafından ambargo uygulandığını vurguladı.

Yaşanan bu sürecin ardından Birlik Başkanı Ali Alioğlu’nun istifasının gündeme gelmesiyle toplantı gerçekleştirdiklerini dile getiren Büyükhoca, Yönetim Kurulu’nun Alioğlu’nun Başkanlığının devam etmesi yönünde karar ürettiğini ve yalnız kalmayacağını açıkladı.

Açıklama şöyle:

“Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği olarak, Ülkemizin ihracat kaynaklarının temelini oluşturan ve 70 milyon dolar civarında bir değer taşıyan narenciyemizin, ihracatın önünü açmak için aylardır yoğun bir çalışma içerisine girdik.

Öncelikle, Birliğimizin tecrübeli ve sektörde uzman olan arkadaşlarımızla birlikte, tüm paydaşlarla bir araya geldik. Başta üreticilerin taban fiyatları olmak üzere tüm paydaşların maliyet çalışmalarının saptanması için gerekli çalışmaları yaptık.

Bir yandan bu çalışmaları sürdürürken diğer yandan Tarım Bakanı ve Bakanlık kadroları ile ihracat teşvik primlerinin saptanması için yoğun bir çalışma yürüttük.

Bu vesile ile Tarım Bakanı Sayın Hüseyin Çavuş'a, Müsteşar Ozan Özüyanık ve Bakanlık Müdürü Reşat Değirmenci'ye zaman mevhumu gözetmeksizin bizimle eşgüdüm içinde çalışarak sonuca varmamızda bize gösterdiği ilgi, alaka ve güvenden dolayı bir kez daha teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Ayrıca sorunların çözümlenmesinde yoğun gayretler içerisine giren Cypfruvex yönetimine ve konunun hassasiyetini görerek toplumsal çıkarları siyaset yapmanın önüne alarak defalarca bizleri ziyaret edip; sorunlarımıza çözüm bulmak için her türlü gayreti gösteren Ana Muhalefet ve Lideri Sayın Tufan Erhürman ekibi kadrolarına da birer teşekkür borcumuz vardır.

Kendi iç sorunlarımızı çözüp ihracatın başlayacağı noktada kamuoyunca malum olan böcek meselesi gündeme gelmiştir.

7 bin 500 milyon ton narenciye rekoltesine sahip Türkiye'nin almış olduğu tedbirler (fumigasyon, Kapalı Tır ve Konteyner zorunluluğu gibi) ihracatta da hem ek maliyetler getirdiği gibi ciddi bir zaman kaybına da neden olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Sayın Tarım Bakanı’nın 27/01/2024 Cumartesi gecesi birliğimizi ziyaret edip, devletin üreticilerimizi asla mağdur etmeyeceği konusunda vermiş olduğu teminat şimdilik teselli nedenimiz olmuştur. Ancak bizim önceliğimiz devletin kit kaynaklarına çökmek değil, ürünlerimizin gerçek değerinden satılmasının önünün açılarak değerlendirmektir.

Devletin üreticiyi tazmin etmesi en son düşündüğümüz olasılıktır. Ürünlerimizim dalda kalması veya yere düşmesi en kötü senaryodur. İşte bu en kötü senaryoya karşı Devletimizin ve Hükümetimizin hazırlıklı olması gerektiğine inanıyoruz.

Bahse konu böcek ve veya hastalık, kamuoyunda ve özellikle birçok üreticilerimiz arasında, yapılan eleştiri ve tepkilerin Türkiye Cumhuriyetinin bizlere ambargo koyduğu yönündedir.

Bizler Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği olarak; tüm uğraşılarımıza rağmen, ne böyle düşünen üreticilerimizi, nede Kamuoyunu, bunun böyle olmadığı hususunda ikna etmeyi başaramadık veya yetersiz kaldık. İstifa nedenimiz bu nedenle gündeme gelmiştir.

Birliğimiz Yönetim Kurulu olarak, başkanımızın yaşanan bu süreçlerden istifa kararı alması sonucunda olağanüstü yönetim kurulu toplantısı yapılmıştır.

Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar birlik başkanımız Ali Alioğlu’nun başkanlığının devam etmesi yönündedir.

 Kendisinin bu süreçte yalnız kalmayacağını üstlendiği görevin toplum faydasına katkıda koyduğu bir gerçektir.

27.01.2024 Cumartesi günü Narenciye için Birlik önünde yakılan ateş ve sonrasında yaşanan olaylardan etkilenen Sayın Başkanımızın yalnız kalmadığını siz değerli basın mensuplarına bildiririz.”

N A R1N A R2N A R3N A R4N A R5N A R6