Erol KANLIADA/ÖZEL HABER

   Ülkemizde yıllardır bir türlü önüne geçilemeyen ölümlü trafik kazalarına karşı “caydırıcı” olunması için Fasıl 154 Ceza Yasası’nda bazı değişikliğe gidiliyor.

   Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde yarın Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülecek.

   Komite toplantısında şu anda 7 yıl hapislik cezası öngören “Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Yüzünden Ölüme Neden Olma” suçunun 10 yıla kadar çıkarılması ele alınacak.

Öztürk: Cezası 10 yıla kadar olacak…

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk, Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yürürlüğe girmesiyle ölümlü trafik kazalarının önüne geçilmesinin planlandığını kaydetti.

   Öztürk, mevcut yasada ölümlü kazaya neden olan kişinin 7 yıla kadar hapis yatabileceğini, ancak yeni yasa tasarısının yürürlüğe girmesiyle bu cezanın “10 yıla kadar” olacak şekilde çıkarılacağını söyledi.

   Tasarıyla ölümlü trafik kazasından suçlu bulunan kişilerin brüt asgari ücretin 50 katı yerine 75 katıyla da cezalandırılacağına dikkat çeken Öztürk, bu tasarının sadece sürüş ehliyetlileri değil, öğrenci ehliyetli de dahil tüm sürüş ehliyetlerini kapsayacağını dile getirdi.

   Mevcut yasada “ölümlü kazaya neden olan kişi en geç 5 (beş) gün içerisinde mahkeme huzuruna çıkarılır ve böyle bir kişinin sürüş ehliyetine, dava neticeleninceye kadar mahkemece el konabilir” maddesinin yer aldığını belirten Öztürk, bu maddenin yeni tasarıda “öğrenci ehliyeti, sürüş ehliyeti ve her türlü ehliyet en geç 5 (beş) iş günü içerisinde mahkemeye müracaat yapılır ve araç sürücüsünün, hangi ülkede verildiğine bakılmaksızın öğrenci ehliyeti, sürüş ehliyeti ve her türlü ehliyetine, dava neticeleninceye kadar herhangi bir zaman mahkemece el konabilir” şeklinde değiştirildiğini kaydetti.

Editör: Batuhan Borakan