Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, “Trafik İhlalleri İhbar Hattı“nın kurulması gerektiğini söyledi, trafikte “sıfır tolerans” politikasının izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özkunt, Girne’de bu akşamüstü yaşanan ölümlü trafik çarpışmasına dikkat çekerek, kendini bilmez bir sürücünün trafik canavarına dönüştüğünü ve arabası ile kaldırıma uçup bir yayayı ezdiğini söyledi.

Özkunt, “Bunun adı tek kelime ile katliam. En ağır cezayla çarptırılır umarım. Sonlandırdığı hayata karşılık tüm hayatı hapiste geçmeli. Ve bu herkese ibret olmalı” dedi.

“Trafik ihlalleri ihbar hattının” hemen oluşturulması, şehir içinde veya dışında trafik kurallarını ihlal edenlerin ihbar hattına bildirilmesi gerektiğini kaydeden Özkunt, oto kontrol mekanizmasının oluşturulup, polis kontrollerinin de en üst seviyeye çıkarılması ve trafik suçlarına “tolerans sıfır” politikası izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Özkunt, “Kazayla sonuçlanmadan nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Özelde Girne’nin ve genelde tüm ülkenin ‘sorma gir hanı’ olması ayrı bir sorundur. Muhaceret uygulamaları top yekün elden geçirilmeli. Turist midir, çalışan mıdır, öğrenci midir, ikamet izni ile mi burada bulunuyor?” diye sordu.

“Her nerede bulunuyor ve her ne yapıyorsa kamu otoritesinin izlemesinde ve denetlemesinde olmalıdır” diyen Özkunt, “Öğrencisine sahip çıkmayan üniversite cezalandırılmalıdır. ‘Kaçak’ gezen tek bir kişi sokaklarımızda olmamalıdır. Yazık ki ne yazık. Gencecik kızımız Cihan Yüksel’e Tanrı’dan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim. Yaralı gençlere de bir an önce iyileşmeleri dileğiyle acil şifalar dilerim” ifadelerini kullandı.