Petrol fiyatları, piyasanın Orta Doğu'daki jeopolitik riskleri Fed'in şahin yorumlarına karşı tartmasıyla yükseliş kaydetti.

Brent ham petrolü, Pazartesi günü üç haftanın en düşük seviyesinden toparlandığı seansta yüzde 0,9 yükseldikten sonra varil başına 78 dolar civarında işlem gördü. ABD referans noktası ABD ham petrolü 73 doların altındaydı. ABD, İran güçlerine ve bölgesel vekil güçlere karşı daha fazla saldırı sözü verdi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin güvenliği için Hamas'a karşı mutlak zaferin şart olduğunu söyledi.

Finans piyasaları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın da aralarında bulunduğu yetkililerin doların yükselişini tetikleyen yorumlarının ardından Mart ayında Fed'in faiz indirimi ihtimalini göz ardı etmeye devam etti. ABD para biriminin Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyesine yakın olması, emtiaları birçok alıcı için daha az çekici hale getiriyor.

Ortadoğu'daki saldırılar ve misilleme tehditleri, Ekim ayından bu yana en kötü haftasını geçiren ham petrolün risk primini artırdı. Bu düşüş eğilimi, dört ay süren İsrail-Hamas savaşını duraklatma görüşmeleri, güçlü arz işaretleri ve en büyük ithalatçı Çin'deki cansız talepten kaynaklandı.

Bu arada Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin fazlayı önlemek için üretim kesintilerine devam etmesi nedeniyle ana ham petrolün fiyatını Mart ayında sabit tuttu. Fitch Ratings, bir notunda krallığın bütçesini dengelemek için bu yıl petrol fiyatlarının varil başına ortalama 90 doların üzerinde olması gerekeceğini belirtti. OPEC+, Mart ayı başında kısıtlamaların ikinci çeyreğe uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek.