Lefkoşa’da, 2017-2018 yılları arasında kendilerine ait olan oto galerideki araçların satışı sırasında birbirlerinin imzasını kopyalayarak "Resmi sahte evrak düzenleme” suçunu işleyen zanlılar M.B. ile N.B. bugün yeniden mahkeme huzurunda çıkarıldı ve teminata bağlandı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen teminat duruşmasında yeminli şehadet veren Polis Memuru Süleyman Ada, olguları aktardı.

   Polis, zanlı M.B.’nin "Resmi sahte evrak düzenleme”, “Sahte evrakı tedavüle sürmek”, “Başkasının kimliğine bürünme”, “Sahte beyanla kayıt temini”, “Davranışla mal temini" suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   Zanlının N.Ç. tarafından satılması için oto galeriye bırakılan Volkswagen marka aracın 20 Şubat 2018 tarihinde araç devir formu üzerinde bulunan devreden kısmına N.Ç. adına imza atıp sahtelediği evrakı Motorlu Araçlar Mukayyitliği’ne verip tedavüle sürdüğünü belirten Polis, aracı adına aldığını kaydetti.   

   Polis, yapılan şikayet doğrultusunda soruşturma başlatıldığını, 2023 yılı Haziran ayı içerisinde Motorlu Araçlar Mukayyitliği’nden temin edilen araç devir formunun PGM Belge İnceleme Şubesine gönderildiğini açıkladı. 

   Polis, Belge İnceleme Şubesi’nden alınan raporda devir formu üzerinde bulunan imzanın zanlının elinden çıktığının tespit edildiğini vurguladı.

3 aracı sahte imzayla devretti

   Polis, zanlı N.B.’nin hakkında ise ayrılma aşamasında olan eşi zanlı M.B.’nin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi.

   16 Eylül 2020 tarihinde Lefkoşa Adli Şube’ye M.B.’nin 2017 yılından itibaren boşanma aşamasında olduğu eşi N.B.’nin kendisine 5 aracı kendisinin devir formu imzalamadığı halde sattığını belirtip şikayetçi olduğunu dile getiren Polis, yapılan araştırma sonucu araçların farklı tarihlerde M.B.’nin imzasıyla başka şahıslar adına devredildiğinin öğrenildiğini açıkladı.

   Polis, N.B.’nin el yazı ve imza örneklerinin alınıp Motorlu Araçlar Mukayyitliği’ne verilen orijinal devir formlarının üzerindeki imzalarla karşılaştırılması için PGM Belge İnceleme Şubesine gönderildiğini ifade ederek, alınan el yazı ve imza örnekleri ile ilgili yapılan inceleme üç aracın devreden bölümünde M.B. adına atılan imzaların N.B.’nin elinden çıktığının belirlendiğini anlattı.

   Polis, 2 aracın devreden bölümündeki imzalar ile zanlının imzası arasında yeterli benzerlik tespit edilemediğini belirtti.

   Polis, zanlıların aleyhinde yürütülen tahkikatın tamamlandığını söyleyerek, KKTC vatandaşı olan iki zanlının da davalarında hazır bulunabilmesi için teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Tutku Candaş, zanlıların 20 bin TL nakit teminat yatırması, her bir için iki kefilin 200’er bin TL imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (Kamalı Haber)