Doğan SAMER

Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nda 26 Haziran sabahı meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 41 yaşındaki Çelik Altıner’in ailesi, kaza mahallinde açıklamalarda bulundu.

Çelik Altıner'in abisi Kader Altıner, aydınlatması olmayan yolda birçok ölümlü kaza meydana geldiğini ifade ederek “Devletin yolu ışıklandırma gibi bir bütçesi yoksa biz acılı aile olarak verelim. Acımız büyük başka ailelerin de evine ateş düşmesin” dedi. 

Altıner, kendisinin de kardeşi gibi taksici olduğuna, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nu sıklıkla kullandığına dikkat çekerek “Eğer bu yolda aydınlatma olsaydı, çember öncesinde gerekli ikaz işaretleri görülecek, fark edilecek şekilde bulunması gereken yerlere konulmuş olsaydı benim kardeşim bugün hayatta olacaktı” şeklinde konuştu.

Hem acılı bir abi, hem de sürekli söz konusu yolu kullanan biri olarak yetkililere seslenen Altıner,  “Bu yolu aydınlatmak, gerekli önlemleri almak bu kadar zor olmamalı.

Devlet veya hükümet yetkililerinden birinin yakını bu yolda can verseydi eğer, böyle sessiz mi kalacaklardı!” dedi.   

Oğlunu trafik kazasında kaybeden ve trafikteki sorunlara dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada Trafik Kazaları Mağdurları Grubu'nu kuran Gönül Sağır da, ailenin acısını paylaşmak ve isyanlarına destek vermek için yanlarındaydı.   

Sağır, trafik kazalarının önlenebilir olduğunu denetimlerin ve cezaların artması gerektiğini söyledi. 

Sağır trafik eğitimleri düzenlenmesi, sorunları yerlerin tespit edilip, trafik güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirterek “İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” dedi.   

Sağır, alkollü sürüş nedeniyle meydana gelen ölümlü trafik kazalarına verilen cezanın da 14 yıla çıkartılmasını talep ederek trafik kazasında yakınlarını kaybeden aileler olarak bu taleplerini Cumhuriyet Meclisi Hukuk Komitesi’nde vekillere ilettiklerini söyledi.

Editör: Yasemin Canbaz