EŞİMDE CİNSEL SORUN

Ayla Hanım, eşim henüz 32 yaşındadır ve son aylarda cinsel açıdan biraz sorunu vardır. Doktora gitmekten çok çekindiği halde gittik ve doktor hiçbir sorun bulamadı. Buna rağmen doktor bazı ilaçlar verdi ama onlar da işe yaramadı. Tekrar gittiğimizde, doktor psikolojik olabileceğini söyledi. Bir psikologa gitmeye eşim asla razı değil. İçine de kapandı. Benim aklıma da size danışmak geldi. Sertleşme sorunu var ve çok gergin olur. Ben "boş ver" derim, alınır. Erkeklik yapamadığını düşünür. Ben bunlar geçici şeyler derim. Herkesin başına gelir derim. Kızmaya başlar ve "annem değilsin, git başımdan" gibi bir şeyler söyler. Ben kızmam, sadece yardımcı olmak isterim. Çok iyi bir erkektir. Birbirimizi çok severiz. Üzülmesine dayanamam. Sizce ne yapmalıyız?

Rumuz: CANIMDIR

      Sertleşmeye engel olacak herhangi bir tıbbi sorun olmadığında akla psikolojik ve duygusal nedenler gelir.

      Eşinizin yaşı çok genç. İşiyle, ebeveyn ailesi ile veya herhangi bir neden ile bu durumu yaşıyor olabilir. Belki de, içsel veya başka bir nedenden dolayı bir endişe sorunu yaşıyor olabilir. Her şeyden önce, "başaramayacağım" korkusu bile bu duruma neden olabilir.      Herhangi bir nedenle, başarısızlığa uğrayan bir cinsel eylem, kişinin aşırı tepki göstermesine yani bu durumu "takmasına" neden olduğunda, sonraki eylem girişimleri bundan olumsuz etkilenebilir.

      Yani, cinsel aktiviteyi "başarı odaklı" ele alma düşüncesi, bu duruma neden olabilir. Her cinsel deneyimde, kendini başarılı görme çabası; performans düşüklüğüne veya sertleşme sorununa yol açabilir. Bu noktada, cinsel aktiviteyi sınav gibi düşünmemeyi başarmak gerekir.

      Alkol sonrasında, sertleşme sorunu yaşanabileceği de bilinmekte. Eşiniz alkol alıyor mu?

      Cinsel açıdan kendine yönelik oluşturduğu güvensizlik, cinsel performansı olumsuz etkileyebilir.

      Uyku bozukluğu, iş stresi, depresyon, stres, takıntılar…

      Benlik algısındaki bozulmalar: Kilo alma, verme…

      Eleştiriye karşı dayanıksızlık, tahammülsüzlük ve özeleştiri becerisinin olmayışı…

      Cinselliğe yönelik abartılı tanımlamalar... Bilirsiniz, bu konuda abartmayı sevenler çoktur. 

      Anlayacağınız, psikolojik ve duygusal nedenler yazmakla bitmez.

      Bu nedenle, doktorunuzu dinleyin. Bir psikolog ile görüşün. Öncesinde bu yazdıklarımızı eşinize okutabilirseniz iyi olur.

      Psikologla görüşmek, aynaya bakmak gibidir. Cevabı bulursunuz ve sorunu nasıl çözümleyebileceğinizi anlarsınız.

      Bunun yanında, birbirinize sevginizi her açıdan göstermeye devam etmelisiniz. Sonuç ne olursa olsun denemeli ve tensel yakınlığınıza ara vermemelisiniz. Elbette, duygusal yakınlığınızı da ihmal etmeyin. Kendine göre rahatlamalı ve bu sorunu büyütmemeyi başarmalıdır. Sorunu küçülterek yok etmek mümkündür. En ön plana almayarak, takmayarak…