Genç kadın kocasının elinde oyuncak oldu

 Sevgili Ayla Hanım, 63 yaşında bir kadınım. Zor bir hayat geçirdim ama geldiğim noktada kendimi başarmış olarak görüyorum. Size kendim için yazmıyorum. Zamanında benim yaşadıklarıma çok benzeyen şeyler yaşayan, çok sevdiğim bir genç kadın için yazıyorum. Neredeyse elimde büyüdü diyebileceğim birisidir. Ama şu anda, çok kötü bir adamla evlidir ve henüz çocuğu yoktur. Ben de çocuk çoluğa karışmadan, başına neler geldiğini görsün ve kendini toparlasın diye uğraşırım ama başarılı olamadım. Neler anlattım neler. Başına gelecekleri, benim çektiklerimi. Bir kulağından girdi, diğerinden çıktı.  

      Benim üç çocukla verdiğim mücadeleyi bu genç kadın veremiyor. Daha doğrusu, vermek istemiyor.

      Konuyu anlatmam gerek size. Beni daha iyi anlayacaksınız. Dediğim gibi, bu kız elime doğdu sayılır. Babasız büyüdü. Annesi çok iyi ve akıllı bir kadındır ve çocuğunu örnek bir şekilde okuttu, büyüttü. Evlenmek istediğinde de annesi elinden geleni yaptı. Ancak evlendiği genç, kızın gözlerini bağlamış gibi. Hayırsız bir adam. Eve bakmaz. Başka kadınlarla gezer tozar diye duydum ama bilemem. Anladığım kadarı ile sözlü şiddet ve arada darp da var. Kızı konuşturmaz bile ve sürekli baskı yapar. “böyle giyinme, şuraya gitme, o işi sevmedim, çık başka işe gir” ve daha neler neler. Bizim kız ise, adama toz kondurmaz. Kocasının çocukluğu bilmem nasıl geçmiş, neler yaşamış hemen bunları anlatmaya başlar. Ne annesini ne de beni dikkate almaz. Kocasının ağzının içine bakar. Bu hayırsız gencin elinde oyuncak oldu.

      Görünen köy kılavuz istemez derler. Birkaç çocuk, giderek kötüleşen bir erkek ile geçecek yıllar bu genç kadını mahvedecek.

      Annesi ve ben ona nasıl yaklaşmalıyız ki, yol yakınken bu kötü ilişkiden vazgeçsin?

Rumuz: KIZIM GİBİ

      Anlattıklarınız, çok sevdiğiniz genç bir kadının bir erkek tarafından, kötüye kullanıldığının, baskı gördüğünün veya kısaca manipüle edildiğinin detayları ile dolu. Duygusal ve belki fiziksel şiddet, kontrol, genç kadını susturma, itaate ikna etme gibi pek çok detay taşıyan bir durum söz konusudur. Endişenizi anlıyorum. Geçmişte yaşadıklarınızı da. Annesi ile birlikte onu bu kişiden kurtarma çabanızı takdir ediyorum.

      Ancak çok önemli bir nokta var. İnsanlar, manipüle edildiklerini hemen fark edemeyebilirler. Fark ettiklerinde ise kıskıvrak yakalanmış ve hareket kabiliyetleri kalmamış bir kurban haline gelebilirler. Bir şekilde bu adam, bu genç kadını elinde tutuyor ve kullandığı yöntemler her neyse, genç kadın ne sizi ne de annesini duyuyor.

      Anlattıklarınız, zehirli ilişki denilen ilişki türüne girmektedir ve genç kadının zulme katlandığı bir manipülasyon içinde olduğunu göstermektedir. Yöntemleriniz, onu kurtarmaya yönelik ama işe yaramamış. Gerçekten de böyle bir ilişkide, genç kadının, ne yaşadığını fark ettiği noktada kurtulma şansı olur. Bu noktadan sonra ise yaralarının; geleceğini karartmaması için bir profesyonel ile çalışması gerekir. Gerçek bir psikolog veya ruh sağlığı uzmanı ile.

      Size gelince. İyi ki varsınız. Çünkü annesinin ve sizin yapacağınız çok daha etkili bir yaklaşım var: Şefkat göstermek. Onu sevin, sıkıca sarmalayın ve her koşulda yanında olacağınızın güvencesini verin. Böylece, onun her daim sığınacağı güvenli limanı olursunuz. Yaşadığı baskı ve şiddeti anlayacağı gün gelecektir ve harekete geçtiğinde siz yanında olabileceksiniz. Eşinin vermediği en önemli gereksinim şefkat ve doğru sevmektir. Bunu ona siz verin.