Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne (NOAA) bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezi, yaptığı açıklamada son 7 yılın en büyük güneş patlamasının gerçekleştiğini duyurdu.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezinin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda  mevcut Güneş patlama döngüsünün en büyük patlamasının dün meydana geldiğini duyurdu.

Gerçekleşen Güneş patlaması en büyük 17. Güneş patlaması olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, X sınıfı olarak nitelendirilen güçlü patlama dolayısıyla bazı radyo vericilerinin ve benzeri teknik ekipmanların etkilenebileceği ifade edildi.

NASA UYARILARDA BULUNDU

Patlamanın fotoğrafı ise NASA tarafından paylaşıldı. Uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği konusunda NASA'dan uyarı geldi.

DÜNYAYI ETKİLEMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Patlamanın ABD yerel saatiyle öğlen 13.00 sularında gerçekleştiği ve Dünya'yı yaşamını büyük ölçekte etkilemediğine dikkat çekildi.

Güneş patlamaları A sınıfından X sınıfına kadar sınıflandırılıyor ve her bir sınıf kendi içinde 1'den 9'a kadar ölçeklendiriliyor.

Meydana gelen güneş patlaması X8.7 seviyesinde olduğu dile getirilirken patlamanın, bu sınıftaki en şiddetli patlamalardan biri olduğuna dikkat çekilen haberlerde, bunun, 2017 yılından bu yana tespit edilen en büyük patlama olduğunun altı çizildi.