Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), adalet ve eşitlikçi yargının herkese lazım olduğunu açıkladı.

KTTB’den yapılan yazılı açıklamada, adalet ve eşitlikçi yargının, bir toplumun temel taşlarını oluşturan en önemli unsurlardan biri olduğu belirtildi.

Açıklamada, Çalışma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse’nin dün mahkemeye kelepçesiz getirildiği, ancak aynı suçtan sorgulanmak üzere ifadesi alınan diğer kişilerin basına poz verilecek şekilde mahkeme koridorlarda dolaştırıldığını savundu.

Açıklamada, adaletin olmadığı bir toplumda, güven ve huzur ortamı sağlanamayacağı; bireylerin kendilerini güvende hissedemeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, “Eşitlikçi yargı sistemi, her bireyin yasalar önünde eşit olduğunu ve hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan adil bir şekilde yargılanacağını garanti eder. Bu, toplumun her kesiminin haklarının korunmasını sağlar ve bireyler arasında güven duygusunu pekiştirir. Herkesin bir gün adalet sistemine ihtiyaç duyabileceği gerçeği, adil ve eşitlikçi bir yargının önemini daha da artırır” denildi.

Eylül 2023'te başlayan ‘reçete soruşturması’ sürecinde doktor ve eczacıları mahkeme koridorlarında, gazetelerde kelepçeli gördüklerine dikkat çekilen açıklamada, “bu durum bizlerin meslek onurunu hiçbir zaman unutulmayacak şekilde zedeledi” denildi.

Açıklamada, “Son birkaç gündür, soruşturmaları başlatan, ‘beyaz eller’ operasyonunu yürüten bakanlığın özel kalem müdürünün çeşitli iddialarla kelepçesiz şekilde mahkemeye çıkarılmasını izledik. Reçete soruşturma sürecinde “bir reçete da bin reçete da aynı” diyen ilgili özel kalem müdürünün yargı sürecini yakından takip edeceğimizi belirtmek isteriz. Ayrıca, sahte diploma soruşturmasında yurt dışına çıkan ve dün ülkeye dönen “Ayrıcalıklı” birilerinin fotoğraf çekilmesine olanak vermeden sabah erkenden davalarının görüldüğünü öğrendik. Ayni suçtan sorgulanmak üzere ifadesi alınan diğer kişiler yine basına poz verilecek şekilde mahkeme koridorlarda dolaştırılmıştır. Emniyet mensupları tutuklama, ifade ve mahkeme sürecinde bu ayrıcalıklı muameleyi yapmak zorunda mıydı? Anayasa’yı hiçe sayan bu talimatlarına uymak zorunda mıydı? Hayır” denildi.

Editör: Ahmet Karagözlü