Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Ongun Talat bugün sabah saatlerinde kimsenin haberi olmadan mahkeme huzuruna çıkarılan ve serbest bırakılan Juju Butik sahibi Fatoş Ünal olayıyla ilgili eleştirilerde bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Talat, “Yani ilgili şahsın normal uygulamanın dışında, kimsenin ruhu sezmesin diye sabah sabah Mahkeme huzuruna çıkarılmasında Yargı neden işbirliği yapar?” diye sordu.

Talat’ın paylaşımı şöyle:

“Aylardır yurtdışında bulunduğu bilinen Fatoş Hanım, nasıl oluyorsa bir gece ansızın memlekete dönüyor,  

jet hızıyla tamamlanan soruşturma prosedüründen sonra, sabahın köründe apar topar Mahkemeye çıkarılıp, teminatla serbest bırakılıyor...

PGM'nin ve zaman zaman Başsavcılığın uygulamalarıyla ilgili yaptığımız eleştirilerimizde ne kadar haklı olduğumuzun yine ortaya çıkması bir tarafa, bu sefer Mahkemelerin de dahil olduğu bir "kıyak çekme" görüntüsü var maalesef.

Yani ilgili şahsın normal uygulamanın dışında, kimsenin ruhu sezmesin diye sabah sabah Mahkeme huzuruna çıkarılmasında Yargı neden işbirliği yapar?

Böylesine eşit muameleye aykırı bir tablonun neden bir parçası olunur?

Savcılıktan böyle bir talep geldiğini varsaysak bile, bu şahsın ayrıcalıklı bir muameleye tabi tutulmasının, kendisi için deyim yerindeyse "Mahkeme açtırılmasının" sebebi nedir?

Yanlış anlaşılmasın, mesele Mahkeme tarafından teminatla serbest bırakılması falan kesinlikle değil..

Sonuçta Savcılık, tahkikat memurunun Mahkeme huzurunda söylediklerinden hareketle, soruşturma tamamlandığı için teminatla serbest kalmasını talep ettiğinde, elbette beklenen Mahkemenin bu yöndeki emri vermesidir.

Ancak ortada aciliyet, güvenlik gibi herhangi özel bir gerekçe yoksa, Mahkemenin rutin oturum saatleri dışında bu oturumu yapması mutlaka sorgulanması gereken bir şey...

Yargı herhangi bir şahsın özel olarak kamusal itibarını gözetmekle yükümlü değil.

Ha, eğer birçok hukukçunun yıllardır eleştirdiği Mahkemeye getirilen zanlılara yönelik masumiyet karinesine aykırı uygulamaları, herkesin itibarını korumak yönünde düzeltmeye, bu yönde yeni tedbirler alınmaya karar verilmişse, o zaman başka...”

Editör: Batuhan Borakan