Ahmet KARAGÖZLÜ

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği’nin narenciye ürünlerinin ihracı konusundaki sorunların aşılamamasından dolayı bugün başlattığı eylem ertelenirken, birlik başkanı Ali Alioğlu’na “izinsiz ateş yakmaktan” dava okundu.

   Güzelyurt’taki birlik binası önünde bugün ateş yakarak eylemi başlatan narenciye üreticileri, Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş’un “üreticilerin taleplerini en yakın zamanda Bakanlar Kurulu’na götüreceğine” yönelik taahhüdü üzerine ertelendi.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, bugün sabah saatlerinde başlattıkları eylem sırasında “izinsiz ateş yakmaları” gerekçesiyle polise ifade vermeye çağrıldıklarını söyledi.

   Alioğlu, an itibariyle polise ifade verdiğini ancak herhangi bir tutuklamanın söz konusu olmadığını belirtti.

N A R E N C Y E

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği yönetiminin aldığı kararlar doğrultusunda bugün narenciye üreticilerinin haklarını savunmak için eylem yaptıklarını dile getirdi.

   Şu anda yaşanan olumsuzlukların üreticinin canını yaktığını belirten Alioğlu, 2 milyar TL değerinde olan sektörün 70 milyon dolara tekabül eden bir ihracat hacmine sahip olduğunu söyledi.

   Alioğlu, bugün yanan “eylem ateşinin” üreticilerin kor yüreklerinden çıkan acılarının ateşi olduğunu vurguladı.

   Polise gitmeden önce Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş’un kendilerini ziyaret ettiğini dile getiren Alioğlu, taleplerini Tarım Bakanı Çavuş’a da aktardıklarını söyledi.

“Eylemi erteledik”

   Alioğlu, üreticilerin, taban fiyatlarının bir an önce hesaplanıp tazmin edilmesi konusunda açıklama beklediğini ifade ederek “Devletimizi üreticinin yanında istiyoruz” dedi.

   Tarım Bakanı Çavuş’un kendileriyle hem fikir olduğunu ve bu konuyu en yakın zamanda Bakanlar Kurulu’na götüreceğiyle ilgili taahhüt verdiğini anlatan Alioğlu, bu vesileyle bugün başlattıkları eylemi Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak karara kadar ertelediklerini vurguladı.