Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 1 milyar 203 milyon 447 bin 700 TL’lik Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı bütçesini görüşüyor.

2024 Mali Yılı Merkezi Devlet Yönetimi Bütçe Yasa Tasarısını ele alan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, bugün saat 11.25’de toplandı.

Komite bugün, 1 milyar 203 milyon 447 bin 700 TL’lik Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların bütçesini ele alacak.

Komite toplantısına Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Komite Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Komite Başkan Vekili Erkut Şahali, komite üyeleri ve ilgili bürokratlar katıldı.

CTP Milletvekili Fikri Toros söz alarak, geçen yıl turizme ayrılan bütçenin az olmasını eleştirdiğini anımsatarak, 2024'te yine aynı oranda bütçe ayrılmasının turizme yeterli olamayacağını kaydetti.

Girne Antik Limanla ilgili güncel bilgi isteyen Toros, söz verilen tarihte bu projenin tamamlanmadığını dile getirerek, oradaki esnafın zararının nasıl karşılanacağını sordu ve bu konu hakkında bilgi istedi.

Bafra atık su arıtma projesi hakkında da güncel bilgi isteyen Toros, doğu sahilleri bölgesindeki nüfus artışına da değinerek, denizin tehdit altında olduğunu kaydetti.

Girne’de "yıllardır ihmal edilen atık su artıma projesinden dolayı insan sağlığının tehdit edildiğini" dile getiren Toros, aynı durumun doğu sahillerinde de yaşanmaması gerektiğini, bu konuda endişe yaşandığını belirtti.

Teşvik ödemeleri hakkında da güncelleme isteyen Toros, turizm tanıtma faaliyetlerini izlediğini söyleyerek, yapılacak faaliyetlerin ödeneğini çok eksik bulduğunu  belirtti.

Kültüre uygun tanıtım faaliyetleri de yapılması gerektiğine dikkat çeken Toros, kültürel mirası, kültürel etkinliklere açmak gerektiğini söyleyerek, ülkeyi sadece güneş, kum, şans oyunlarıyla değil kültürel etkinliklerle çeşitlendirip tanıtmak gerektiğini kaydetti.

Girne Kalesi'nin de bu ülke turizm faaliyetlerine kazandırılmasını çok önemsediğini dile getiren Toros, ülkede bulunan birçok kalenin işleterek hayat verilmesi gerektiğini belirtti.

Şehircilik Dairesi tarafından hazırlanan imar düzenlenmesinin de kendileri ile paylaşılması gerektiğini dile getiren Toros, alçak orman arazileri ile ilgili yapılan bir açıklamanın da kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Karpaz yarımadasının milli park olduğunu ve yaşatılması gerektiğini vurgulayan Toros, alçak orman arazisinin açılması konusunun da ne olduğunun açılması gerektiğini ve derhal gündemden kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Deniz suyunun temizliğinin önemine de vurgu yapan Toros, bu konuda da "hiçbir şey yapılmadığı"  eleştirisinde bulundu.

Çevrenin "ihmal edildiğini" de dile getiren Toros, çevre kirliliğine yönelik bir ceza levhası görmediğini ve caydırıcı boyutta cezai uygulamaların yapılmadığını söyledi; Çevre Dairesi ne yapıyor diye sordu.

Gençlik ile ilgili ne yapıldığını  da soran Toros, gençliğe önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak sorduğu sorulara cevap istediğini belirtti.