İskele’ye bağlı Ağıllar köyü girişinde çıkan yangının kontrol altına alındığı, söndürme çalışmalarının karadan ve havadan 3 helikopterle devam ettiği, soğutma çalışmaları için bir uçağın ise Türkiye'den gönderildiği belirtildi.

BRT'nin ana haber bültenine canlı yayınla bağlanarak, Brt muhabirinin verdiği bilgiye göre, sigara izmaritinden çıktığı düşünülen yangınla ilgili bilgi veren İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu,  yangına üç helikopterle müdahalenin devam ettiğini söyledi. Sadıkoğlu, TC Büyükelçisi'nden bir uçağın da soğutma çalışmaları için bölgeye geleceği bilgisi aldığını  kaydetti.

Sadıkoğlu: İskele itfaiyesinin araç
sıkıntısı olduğu gün yüzüne çıktı

Yangının kontrol altına alındığını, sivil savunma ve bölge halkının canla başla yangını söndürmek için mücadele ettiğini belirten Sadıkoğlu, bölgedeki itfaiyenin araç sıkıntısı olduğunun  gün yüzüne çıktığını vurguladı.

Sadıkoğlu, yangına çıktığı anda modern araçlarla müdahale edilmiş olsa yayılmayacağını kaydetti ve İskele itfaiyesinin yangınlara anında müdahale edebilecek yangın söndürme araçlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yangın söndürme çalışmaları sırasında bir itfaiye çalışanının  bacağının kırıldığını  da belirten Sadıkoğlu ona geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Bir daha böyle bir şey yaşanmaması temennisini dile getiren Sadıkoğlu Türkiye Cumhuriyeti'ne yangın söndürme çalışmaları için gönderdiği helikopterler ve göndereceği uçak için de teşekkürlerini sundu.

Çavuş: Ormanlık alana yayılmaması sevindirici

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ise canlı yayında yaptığı konuşmada yangının ormanlık alana yayılmamasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Hızlı müdahalenin önemine işaret eden Çavuş, yangın söndürme çalışmalarına katılan tüm ekiplere teşekkür etti. 

Yangın çıkan bölgenin çetin bir bölge olduğunu ve müdahalenin kolay olmadığını belirten Çavuş, helikopter gönderen anavatan Türkiye 'ye de teşekkür etti .

Artan hava sıcaklığına paralel olarak yangın tehlikesinin de  arttığına vurgu yapan Çavuş, vatandaşlara da büyük görev düştüğünü kaydetti ve vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

İş araçlarının sahada olduğunu, tüm ekiplerin bu akşam soğutma için yangın yerinde olacağını söyleyen Çavuş, "Biz yeni fidanlar dikmeye çalışırken  da hassas olması gerekir yoksa ne diktiğimiz fidanların ne da alınacak önlemlerin bir önemi olur" diye konuştu. 

Editör: Ahmet Karagözlü