Lefkoşa’da meydana gelen uyuşturucu madde ve patlayıcı madde tasarrufu suçlarından tutuklanan M.E., A.Ö., R.Y., F.D. ile R.Y. yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Narkotik Şubede görevli polis memuru Fezile Kesat mahkemede olguları aktardı.

Polis memuru, 25 Haziran 2024 tarihinde Gönyeli Polis Karakolu tarafından trafik kazasıyla ilgili aranan KE 292 plakalı aracın Ortaköy’de park halinde tespit edildiğini belirtti.

Polis, sürücü zanlı M.E.’nin tasarrufunda 100 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde bulunduğunu kaydetti.

Polis, M.E.’nin Lefkoşa’daki ikametgâhına gidildiğini, o esnada evde bulunan A.Ö.’nün narkotik ekibini görünce merdivenlere 2 adet paket attığını anlattı.

Zanlının daha sonra kaçmaya çalıştığını söyleyen polis, kısa sürede tutuklandığını ve attığı paketlerin emare alındığını söyledi.  

Polis, paketlerde yapılan incelemede 5 gram sentetik cannabinoid olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Polis memuru, arama esnasında eve gelen zanlı R.Y.’nin aracında yapılan aramada ise 16 gram hintkeneviri, 5 gram sentetik uyuşturucu ve 72 adet canlı mermi bulunduğunu mahkemeye aktardı.

Zanlı R.Y.’nin Lefkoşa’da Sanayi Bölgesindeki evinde yapılan aramada ise 10 adet daha canlı mermi bulunduğunu kaydeden polis, 3 zanlının tutuklanarak, soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Polis, 3 zanlının 26 Haziran’da mahkemeye çıkarılarak, 2 gün tutukluluk emri alındığını söyledi.

Polis, 27 Haziran’da F.D. ile R.Y.’nin hücrede bulunan A.Ö.nün sandviç götürdüklerini, Merkez Karakoluna bırakılan sandviçin kontrol edildiğini ve yarım gram bonzai tespit edildiğini söyledi.

Polis memuru, F.D. ile R.Y.’nin da tutuklandığını, tüm zanlıların 29 Haziran’da mahkemeye çıkarılarak, 3 gün ek süre alındığını belirtti.

Polis memuru, zanlı M.E.’nin ifadesinde zanlı A.Ö.’nün atmaya çalıştığı uyuşturucunun da kendisine ait olduğunu, 23 Haziran’da 10 gram olarak 4 bin TL’ye aldığını söylediğini aktardı.

Polis, zanlı R.Y.’nin ise telegram isimli sosyal medya iletişim platformundan irtibat kurduğu şahsın Lefkoşa’da bir konuma 20 gram hintkeneviri, 82 adet mermi bıraktığını, kendisinin de söz konusu konuma 500 Euro bırakarak, sipariş ettiği uyuşturucu ve mermileri aldığını itiraf ettiğini açıkladı.

Polis, zanlı F.D.’nin de karakola sandviç içerisinde bıraktığı uyuşturucuyu zanlı R.Y.’den aldığını söylediğini aktardı.

Polis, zanlı R.Y.’nin da uyuşturucuyu A.Ö. ile zaman zaman birlikte kaldığı evde bulduğunu, A.Ö.’nün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde rimant duruşması için beklerken, görüşüp konuştuğunu ve bulduğu uyuşturucuyu ona gönderdiğini söylediğini açıkladı.

Polis, zanlı A.Ö.’nün de uyuşturucu maddelerin tümünün zanlı Eryener’e ait olduğunu öne sürdüğünü açıkladı. Polis, uyuşturucu maddelerin analize, mermilerin ise balistik incelemeye gönderildiğini, soruşturmanın devam ettiğini, aranan şahıslar ve incelenmesi gereken kamera görüntüleri olduğunu kaydetti.

Polis memuru, bu bağlamda tüm zanlıların 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Polisin ardından söz alan zanlı M.E.’nin , “A.Ö.’nün evinde kalıyorum, benim yüzümden başı belaya girdi. Vicdan azabı çekiyorum” dedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden, zanlıların 4 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi. (Kamalı Haber)

Mahkeme Uyuşturucu Ve Mermi̇ (5) (1)Uyusturucumermi1

Editör: Yasemin Canbaz