Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, yaşlı bakımevlerindeki durumun ülkenin utanç kaynağı olduğunu vurgulayarak başka yerlere daha yüksek maliyetlerin harcandığını yaşlı bakımevlerine yönelik yatırımların ise yeterli düzeyde olmadığını bildirdi.

   BAĞIMSIZ TV’de Genel yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına katılan Şahiner, Sınırüstü Bakımevi’nin çok önemli bir proje olduğunu ve otel olarak inşa edilmeye çalışıldığını anımsatarak, bu alanda eksiklik hissedilmesiyle orasının yaşlı bakımevi olduğunu hatırlattı.

   Kendileri dışındaki partilerin de birçok adım attığını ve kendilerinin sıfırdan başlamak yerine bunları yükseltmek için mücadele ettiklerini belirten Şahiner, iktidardayken ve muhalefetteyken eleştirdikleri bir şey varsa onu değiştirmeye haklarının da olduğunu kaydetti.

  Şahiner, köylerde bakıma muhtaç olan çok sayıda insan bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuyla ilgili gerekli adımın atılmadığını açıkladı.

   Şahiner, şöyle devam etti:

   “Yaşlı bakımevleri için harcanacak rakam diğer yerlere göre daha düşük miktardı. Yaşlı bakımevlerinin sayısı maliyetlerine bakılmaksızın artırılmalı. Sadece yaşlı bakımevi de değil kırsal kesimlerde, ücra köşelerde yaşlılarımıza yerinde de bakım yapılacağı bir yapı geliştirilmesi gerekiyordu. Bu hizmetlerin geliştirilmesi lazımdı. Hükümet olarak aklınız başka yerdeyse, bakanlar olarak niyetiniz başkaysa buralara özen göstermezsiniz. Gözümüz gibi bakmamız gereken atlarımızı en ufak sorunlardan kaybedebiliyoruz. Bunun takipçisi olacağız. İktidara geldiğimizde de sözümüz vardır. Bunları güçlendireceğiz. Yaşlılarımıza yerinde hizmet için yapmamız gereken çok iş var. Hükümet için çok fazla utanç kaynağı var zaten. Bir tane daha eklediler. Bu çok büyük bir ayıptır.”

   Bunların yapılmasının çok büyük bir maliyeti ortaya çıkarmayacağını belirten Şahiner, bunlar yapılmazsa hastanelerde hizmet verilmek zorunda kalınacağını kaydetti.

   Şahiner, bu gibi yerlerin ayakta durmasının büyük önem taşıdığını dile getirerek, dünyada sivil toplum örgütlerinin ve belediyelerin destek verdiğini, ülkemizde bunların da model alınmaması durumunda devletin bu kişilere bakmasının sosyal devletin görevi olduğunu ifade etti.

   Eğitimde de benzer sorunların yaşandığına işaret eden Şahiner, çocukların başına sıvaların döküldüğünün altını çizdi. Şahiner, devletin sosyal devlet anlayışına uygun hareket etmediğini yineleyerek,  halkın sosyal hizmetler için özel sektöre her yıl milyonlarca TL para harcamak zorunda kaldığını anlattı.