Millet Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu, sosyal medyada yaptığı yayınlarla bilinen Serdinç Maypa’nın son günlerde halkı yakından ilgilendiren bazı yolsuzlukları gündeme getirdiğine dikkat çekerek, Maypa’nın tutuklanmasını endişe ile takip ettiklerini vurguladı.

    Zaroğlu, basın özgürlüğünün sadece haberleri yapanların kendini ifade edebilme özgürlüğü değil, aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğü olduğunu kaydetti.

    Bertan Zaroğlu, Maypa’nın tutuklanma meselesinin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini de ifade etti.

    Zaroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

    “Değerli kamuoyu… Emniyet güçlerine intikal etmiş, yargı yolu açık olan bir konu hakkında olumlu ya da olumsuz bir beyanda bulunmak elbette doğru olmaz ancak son günlerde halkı yakından ilgilendiren bazı yolsuzlukları gündeme getiren bir gazetecinin tutuklanması bizler tarafından da endişe ile takip edilmektedir.

    Eğer Serdinç Maypa'nın suç unsuru teşkil eden bir durumu var ise elbette yasalar çerçevesinde karşılık bulmalıdır ancak basın özgürlüğü sadece bir gazetecinin kendini ifade edebilme özgürlüğü değil, aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğüdür.

    Halkın gözü kulağı ve sesi olma anlamında çağdaş demokrasinin güvencesi ve temel kaynağı olan basının susturulmaya çalışılması da demokrasiye vurulmuş ağır bir darbedir.

    Konunun şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir bizlerde konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz.”