Hiç kuşkusuz siyasette tutunmanın ve uzun süre toplum nezdinde kabul görmenin anahtarı milletin vekilliği görevine ihanet etmemek, seçmene verilen sözlerin arkasında durmak ve sözlerle eylemlerin birbirine ters düşmemesidir.

Bugün siyaset yapanların veya siyasete soyunan özellikle UBP mensupları en uzun süre zirvede kalan Dr. Derviş Eroğlu’ndan mutlaka ders almaları gereklidir.

10 düşünüp 1 konuşan, söz verirken kesin konuşmayıp çıkış yolu bırakan, verdiği sözün samimi olarak takipçisi olan ve seçmenin nabzını devamlı tutan Dr. Derviş Eroğlu’nun siyaseti zirvede götürmesi kuşkusuz hiç de tesadüfi değildi.

Çiçeği burnunda ilk kez bakan olan bazı deneyimsiz isimlerin maalesef Dr. Derviş Eroğlu’nun engin bilgi ve tecrübesinden yararlanmadıkları anlaşılmaktadır.

Hiç şüphe yoktur ki, başta Dışişleri olmak üzere bazı Bakanlıkların icraatları veya icraatsızlığı seçmeni/vatandaşı pek ilgilendirmez. Ancak, bazı Bakanlıkların kararları seçmenin/vatandaşın cüzdanını, sağlığını, ailenin eğitimini, güvenliğini ve geleceğini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla, bu Bakanlıklar adına verilen sözler senet olarak kabul edilmekte, takipçisi olunmakta ve tutulmadığı takdirde seçmen siyasetçiye bedel ödetmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise bu bakanlıklar arasındadır.

Çalışanların büyük bir kısmını ilgilendiren asgari ücret, asgari ücret altında olan sigorta emekli maaşları, kayıt dışı istihdam, özek sektörde çalışanların mağduriyeti ve iş ve işçi güvenliği ile ilgili kararlarda baş aktör Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Dolayısıyla, bu konularda bakanın çok dikkatli ve özenli davranması ve tek başına yerine getiremeyeceği sözleri vermemesi gerekir. Aksi takdirde, aynı gemide ancak rekabet içinde olduğunuz yoldaşlarınız sizi günah keçisi ilan etmek için can atar ve nihayette seçmen de size bedelini fena ödetir.

Basından takip edilebileceği gibi; geçtiğimiz haftalarda HÜR-İŞ Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin, Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu'nun, "asgari ücreti otomatik olarak hayat pahalılığına endeksleyerek yeni bir yasal düzenleme yapmak için bakanlar kuruluna öneri sunacağız' dediğini hatırlattı. Yeltekin, aradan 4 ay zaman geçmesine rağmen bu yönde bir yaklaşımın olmadığını ifade ederek, bakanın emekçilere, halka verdiği sözü yerine getirmediğini ifade etti.

Benzer şekilde, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Devrim Barçın’ın 25 yıl prim yatıran ancak asgari ücretin altında emekli maaş alan sigorta emeklileri için Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, mağduriyeti giderici gerekli düzenlemelerin yapılacağı taahhüdünde bulundu.

Sonuç olarak;  aileleri de beraber büyük bir seçmen kitlesini oluşturan asgari ücretli ve sigorta emeklisine verilen sözleri tutmayan, samimi ve dürüst davranmayan ve hatta dalga geçer izlenimi veren siyasetçiler kolayca günah keçisi ilan edilerek kabine dışında bırakılacağı gibi er veya geç sandıkta ağır bedel ödeyeceklerdir.