BAĞIMSIZ GAZETE ÖZEL HABER

Dünya çapında çeşitli et deneyimleri yaşamış ve bu konuda tutkulu bir bilgiye sahip olan Cemal Gülercan, Kuzey Kıbrıs’taki yüksek et fiyatlarına her fırsatta dikkat çekiyor.

Gülercan, politikacıları, yetersiz tarım politikaları yüzünden hâlâ et konusunda düzeltilemeyen fiyatların artışından sorumlu tutarak, et fiyatlarının Kuzey Kıbrıs’ta diğer ülkelere kıyasla anormal derecede yüksek olduğunu belirtti.

Gülercan, bu durumun özellikle orta ve düşük gelirli vatandaşlar üzerindeki yükünü vurguladı. Gülercan, "Bir çocuğun yetersiz proteinle et yemeden gelişimi ileride toplumumuz için büyük problemler doğuracak. Sağlıklı doğal proteine erişim hakkını politikacıların saçma sapan rant ve politik kaygıları yüzünden ulaşılması zor hale getirilmesi kabul edilebilir değildir. Etimizi yiyemiyoruz, politikacılar ise durumun farkında fakat günübirlik saçma bilimsel bir temele dayanmayan kararlarla günü kurtarma çabası içinde" diyerek, hükümetin gıda güvenliği ve fiyat istikrarı konularında daha etkin politikalar izlemesi gerektiğini savundu.

Yerel halkın sağlıklı ve uygun fiyatlı gıdaya erişiminin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Gülercan, hükümetin bu konudaki duyarsızlığını eleştirdi.