Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, hayata geçirecekleri büyük projelerle ilgili bazı bilgiler verdi.

   Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Şenkul, “Girne güçlüdür, Girne’de kaynak vardır” dedi; Zeytinlik Festival alanının satın alınacağını, Kaşgar bölgesiyle ilgili projenin de hayata geçirileceğini söyledi.

   Şenkul’un paylaşımı şu şekilde:

   “İyi pazarlar Girne,

   Sizlere son günlerde paylaştığımız büyük projeler ve bundan sonra paylaşacağımız projelerle ilgili bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

   1- Zeytinlik Festival alanının satın alınması konusu.

   Bu konuda vatandaşımızdan çok yüksek oranda destek gördüğümüzü belirtmek isterim.

   Sadece iyi niyetli 2 ana eleştiri var:

   -Bu para daha farklı işlerde kullanılmaz mı ?

   -Sadece Festival alanı için bu kadar para çok değil mi?

   İlk olarak şunu söyleyelim belediyemiz bu arazinin alımı için bir başka sorunlu yeşil alan probleminden sağlayacağı kaynak ile alım yapacaktır yani bu işlem belediye bütçesine çok yük olmayacaktır.

   İkinci olarak da burası satın alındıktan sonra sadece festival için değil, Zeytinlik köy meydanı projesi kapsamında bölgenin ekonomik hayata kazandırılması yönünde de kullanılacaktır.

   2- Cuma günü başladığımız ve 40 gün sürecek festivalimizin bütçesinin büyüklüğü ve bu kaynak başka alanlarda kullanılamaz mıydı ? yönündeki yapıcı eleştiriler.

   - Seçim zamanında da dediğimiz gibi hem daha büyük festivaller yapacağız hem de Girne Belediyesi bütçesine yük olmayacağız.

   Bunun yanında kültür, sanat ve spora da ciddi şekilde katkı koymanın kentimiz ve ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

   Bu anlamda hem sponsorluklar, hem bilet gelirleri hem de organizasyona katılım ve satışlardan gelecek gelirle belediye bütçemizden SIFIR kaynak kullanımı ile bu özel festivali ülkemize armağan edeceğiz.

   3- Kaşgar Bölgesi projesi.

   - Bu konuda da iyi niyetle bazı arkadaşlarımız kaynakları daha acil işlere ayırmamız gerektiği yönünde eleştirilerde bulundular.

   Öncelikle şunu söylemeliyiz ki geldiğimiz günden beri asfalt ve altyapı işleri için 8 ayda ayırdığımız bütçe geçmişte 8 yılda harcanmamıştır.

   Kaşgar Projesine gelince, detaylarını vermeden ana hatları ile şunu söylemek isterim ki bu tarz tüm projelerde uzun vadeli ön ödeme kiralama methodu ve sponsorluklar ile belediye bütçemizden minimum belki de hiç kaynak kullanımı olmayacaktır.

   Özetlemek gerekirse, idaremiz belediyemizin yerel otorite olmasının gücünü doğru projelerle birleştirip hem kentimize hem de belediyemize değerler kazandırmayı planlamaktadır.

   Bu yıl yaklaşık 600 milyon TL olan belediye bütçesini bu tip projeler için kaynak olarak kullanmaktan daha fazla projelerin bizzat yaratacağı kendi finansman gücünü önemsiyoruz ve o kaynaklar ile projelerimizi hayata geçireceğiz.

   Girne bu ülkenin ekonomi başkentidir,

   Girne bu ülkenin turizm başkentidir,

   Girne bu ülkenin kültür, sanat ve sporunun da başkenti olacaktır.

   Girne güçlüdür, Girne’de kaynak vardır.

   Bütün mesele :

   Kendinizi değil, KENTİNİZİ düşünmektir.

   Projelerle ilgili gelen yapıcı eleştirilere bu vesile ile açıklık getirdiğimizi düşünüyorum.

   Bu akşam 19.00’da Ozanköy/Gazafana Pekmez festivalimizin son gecesinde buluşmak dileğiyle.”