Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, Ercan Havalimanı’nın yeni terminalinin hazırlıklar tamamlanmadan, eksiklikler giderilmeden açılmasının yarattığı sıkıntıların devam ettiğini söyledi.

   Yeni terminalde hâlâ meteoroloji, itfaiye ve sistem sorununun çözülmediğini vurgulayan Kapısız, itfaiye  donanımının yetersiz, meteoroloji cihazının da olmadığını belirtti.

   Operasyon zorlanacak, maliyet artacaksa yeni terminalin neden açıldığını sorgulayan Kapısız, itfaiyenin de bütün araçlarının eski olduğunu, 10 katlı binaya müdahale edecek kapasitede olmadığını, ekipmanları bulunmadığını vurguladı. Kapısız, havacılık itfaiyesinde büyük uçakların gelmesi için bazı kapasitelere ihtiyaç olduğunu ancak bunun karşılanmadığı halde, büyük gövdeli uçakların alana geldiğini söyledi.

   BAĞIMSIZ TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile köşe yazarı Emin Akkor’un sunduğu “Empati” programına konuk olan Kapısız, “Bu meydan, meydan değildir. Bunu bu hale sokan da en büyük suçlu da hükümettir” dedi.

   Hava trafik kontrolünde İtalyan yapımı bir firmanın programını kullandıklarını anlatan Kapısız, “Türkiye hava sahasından parasını aldığı için programı güncelleniyor ama bizimki geride kaldı. Bu çok para isteyen bir iştir. Güncelleme için İtalyan firmanın gelmesi gerekiyor. Sistem eskidi. Türkiye’yle entegreyi de sağlayamıyoruz. Elektrik kesintisinde olduğu gibi sistem bir gün yine kapanabilir. Teknoloji desteklemediği için sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

   “Havalimanını mandıra gibi yönetiyorlar” eleştirisinde bulunan Kapısız, sevdikleri işi sorunsuz ve güvenli şekilde yapmak istediklerini belirtti.

419487377 1008203943970111 7871109053143109721 N

Kapısız: Suçlu hükümetler

 

   Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, Ercan Havalimanı’nda yaşanan sorunların özelleştirme sorunu olduğunu söyledi. Kamu eliyle yürütülmesi gereken işlerin özele devredilmesinin yarattığı sıkıntılara işaret eden Kapısız, özelleştirme kaynaklı “iş bilmezliğin” en büyük sorun olduğuna değindi.

   En büyük kabahatin idarede, hükümette olduğunu ifade eden Kapısız, şirketin havacılık nezdinde kabahatleri bulunduğunu ancak bunları işlemesine imkan verenin de hükümetler olduğunu söyledi.

   Kapısız, havacılıkta uluslararası standartlar bulunduğunu, tüm dünyanın buna uyduğunu hatta dünyada havacılık giderlerinin devlet bütçelerinin üstünde olduğunu ancak ülkemizde buna uyulmadığını ifade etti.

“Her şey ihtilafta”

   Ercan Havalimanı’nı özelleştirirken ihale şartnamesindeki 11’nci maddede her türlü giderin şirket tarafından karşılanacağının yazdığını anlatan Kapısız, normalde hiçbir şirketin böyle bir anlaşmaya imza atmadığını belirtti. Kapısız, şirketin, şartnamedeki 13’üncü madde olan ısıtma, soğutma, su bakım onarım gibi ücretlerin şirket tarafından karşılanmasına yönelik zeyilname hazırladığını, devletin de görevli şirketin bunu ücretsiz karşılamak zorunda olduğunu teyit ettiğini belirtti.

   20 Temmuz 2023’te “yarım yamalak” yeni terminal binasının açıldığını söyleyen Kapısız, şirketim tüm mükellefiyetlerine karşın ek sözleşme yapıldığını kaydetti.

   59 milyon verilen sözleşmede, seyrüsefer, itfaiye, işletim giderlerini kimin karşılayacağının belli olmadığına değinen Kapısız, “Türkiye’den hakem heyeti atadılar. Bu giderleri kimin karşılayacağına onlar karar verecekmiş. Heyet geldi. Ama iş daha bitmedi güya aralıkta bitecekti. Her şey ihtilafta” dedi.

   Kapısız, yeni terminaldeki elektrik sorunundan dolayı tarihinde ilk kez ekranının kapandığını, yedek sistemlere de yatırım yapılmadığı için büyük bir kriz yaşadıklarını vurguladı.

   Son grevden sonra jeneratörün devreye girmeme aksaklığını ortadan kaldırmak için elektriklerde sadece kesicileri değiştirdiklerini belirten Kapısız, havacılığın pahalı bir meslek olduğunu ve alternatiflerin her zaman yedeklenmesi gerektiğini söyledi.

   Cem Kapısız, Ercan’ın sözleşmesinin ne zaman biteceği konusunun da ihtilafta olduğuna dikkat çekerek “59 milyon Euro’yu, süre uzamasın diye vermişler. Yani 2 yılı satın almışlar” dedi.

 421977883 738184831839762 6468533589777271826 N

“Lisansı verme yetkisini

Ulaştırma Bakanlığı’na verdiler”

   Ercan Havalimanı’nda iş güvenliğini denetleyen kontrollük heyeti olduğunu ifade eden Kapısız, bu kişilerin de yeni terminal binasının açılmaması gerektiğiyle ilgili rapor sunduğunu söyledi.

   Kapısız, şöyle devam etti:

   “Heyet, ‘meydanı açamazsınız’ raporu verdi. Açarsa, işletici firmaya işletme lisansı verilmez. Lisans verilmezse de güvence olmaz. Kurul, lisans vermeyeceğini söyledi ama Bakanlar Kurulu toplandı ve tüzük değiştiler. Tüzükle, lisans verme yetkisi 6 aylığına Ulaştırma Bakanlığı’na verildi. Yetki bakanlığa verilince lisans çıktı. Lisans verildikten sonra o kara günü yaşadık, elektrik gitti. Ocakta yetki bitti, bu kez de 6 ayda bir uzatılır şeklinde tüzüğü değiştiler. Hava trafiği hakkında bir bilgisi olmayan Ulaştırma Bakanlığı’na bu yetkinin verilmesi yanlıştır”.