İstanbul Küçükçekmece ilçesinde 3 katlı bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Çöken binanın enkazında 1 kişi yaşamını yitirdi, 2’si ağır 8 kişi de yaralandı.

Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 1988 yılında inşa edilen bina için mühendislik hizmeti alınmadığını, 1,5 katın kaçak eklendiğini ve deniz kumu kullanımı tespit edildiğini açıkladı. Olayla ilgili olarak 1 başsavcı vekili ile 1 cumhuriyet savcısı ve 3 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildi. Binanın sahibi ile binadaki işletme sahibi gözaltına alındı.

AĞIR YARALILARDAN BİRİ 6 AYLIK BEBEK

Yaralılar, Özel Biruni Üniversitesi Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servislerine kaldırıldı.

Hastaneye kaldırılan toplam 8 yaralıdan A.C. isimli 6 aylık kız çocuğu ile S.D'nin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaralıların durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

Yaralıların hastanede tedavi altına alındığı bilgisini veren Bakan Koca, enkazdan çıkan 2 kişinin tedaviye ihtiyaç duymadığını ifade etti.

"1,5 KAT KAÇAK EKLENDİ, DENİZ KUMU KULLANILDI"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, çöken binaya 1,5 katın kaçak çıkıldığını söyledi.

1988’de inşa edilen binanın yapımında deniz kumu kullanıldığının tespit edildiğini söyleyen Bakan Özhaseki, “Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır.” dedi.

BİNANIN ZEMİN KATINDA İŞ YERİ VAR

İstanbul Valisi Davut Gül, çöken binanın enkazının bulunduğu alana gelip gazetecilere açıklama yaptı.

Binanın giriş katında bir iş yeri olduğu bilgisini paylaşan Vali Gül, bir üst katta büro bulunduğunu, sonraki katlarda ise ailelerin yaşadığını anlattı.

BAŞSAVCI VEKİLİ VE SAVCI İLE BİLİRKİŞİ HEYETİ GÖREVLENDİRİLDİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayla ilgili olarak 1 başsavcı vekili ile cumhuriyet savcısı ve 3 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildiğini açıkladı.

Bakan Tunç, bilirkişi heyetinin olay yerindeki çalışmalarına başladığını bildirdi.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Binanın sahibi ile çöken binada yer alan işletmenin sahibinin, başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

YERLİKAYA’DAN ENKAZDA İNCELEME, İSTANBULLULARA ÇAĞRI

TC İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Küçükçekmece’de yıkılan binanın enkazında incelemelerde bulundu.

Bakan Yerlikaya, “En kısa zamanda idari kusur, kabahat ne varsa tabloyu olduğu gibi ortaya çıkarıp bunu hem sizlerle hem de adli sürece destek olması açısından göndereceğiz.” dedi.

İstanbullulara da seslenen Bakan Yerlikaya, “Kentsel dönüşüm diyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, destekleriyle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın açıklamış olduğu Yarısı Bizden Kampanyası'nı duymayan İstanbullu kalmadı. Sadece İstanbulla da ilgili değil Marmara bölgesiyle de ilgili. Biz depremlere karşı dayanımı olmayan enkazda gördüğümüz gibi bir tablo görmek istemiyoruz. Tedbir almak istiyoruz birlikte yapmak istiyoruz bunu. Elbirliğiyle devlet millet elele yapmak istiyoruz. 6 Şubat’ta canımızın yandığı gibi bir daha canımızın yanmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Yasemin Canbaz