Erol KANLIADA

   Ölümlü trafik kazalarına karşı “caydırıcı” olunması için Fasıl 154 Ceza Yasası’nda öngörülen değişiklik Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde ele alındı.

   Komite toplantısında şu anda 7 yıl hapislik cezası öngören “Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Yüzünden Ölüme Neden Olma” suçunun ilk olarak 10 yıla kadar çıkarılması ele alındı ardından cezanın 14 yıla çıkarılması kararı alındı. Tasarı komiteden geçti ve Meclis Genel Kurulu’na sevk edildi.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk, ilk olarak 10 yıl olarak düşünülen cezanın 14 yıla kadar çıkarıldığını söyledi.

   Yasanın komiteden geçtiğini ve Cumhuriyet Meclisi’ne gönderildiğini ifade eden Öztürk, yasanın Meclis’ten geçtiği taktirde yürürlüğe gireceğini vurguladı.

   Öte yandan Oğlu Cemre Yönet’i trafik kazasında kaybeden ve trafik suçlarına dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada KKTC Trafik Kazaları Mağdurları sayfasını kuran Gönül Sağır, ölümlü trafik kazası suçunu işleyenlere verilen 7 yıl cezanın 14 yıla çıkarılması amacıyla başlattığı mücadele kapsamında komitedeki milletvekilleriyle görüşerek, acılı ailelerin talebini iletti.

   Sağır, komitenin acılı ailelerin taleplerini ve önerilerini dinleyerek yasada yaptığı revizeden dolayı memnun olduklarını belirtti.

Editör: Ahmet Karagözlü