İngilizler 113 yıldan beri dünyanın en iyi motorunu ve otomobilini yaparlar. Fakat her şey sessizlik içindedir, 113 yıllık jübile de işleyen motorlar da. 1904’te kurutan fabrikaların 1906 da piyasaya çıkardığı ilk Rolls-Royce otomobilinin hala işlemekte olduğunu bilen çok az kimse vardır. Arkada koltuğunda oturan yolcu "Kral" dır ve şoför ona bu konforlu ve rahat otomobil yolculuğunda elinden gelen her türlü katkıyı esirgememelidir. RR-şoförü her türlü konfor emeklerinde her Rolls-Royce arabasının içinde bulunan tekniğin bütün yeniliklerinden yararlanır. Örneğin bir düğmeye basılmakla yolcunun aynı zamanda ayaklarının sıcak ve başının serin olmasını sağlar. Super klima tesisi iki yüzey Üzerinde çalışır.
Dünyanın bütün büyüklerinin ve zenginlerinin tutkusu bir Rolls-Royce otomobiline sahip olmaktır. İngiliz Kraliçesinden Arap Şeyhlerine, büyük is adamlarından, petrol krallarına kadar. Çünkü 1906 yılında dünya ilk Rolls Royce otomobilini tanıdıktan bu yana, ona sahip olmak, rahat, arızasız ve latif bir otomobil gezisi anlamına gelir, herkes onun dünyamızda yapılabilen bir şeyin en mükemmeli olduğunu sessizce tasdik eder, bu yıllardan beri kanıtlamış bir gelenektir. Bugün bu seçkin markanın tarihini inceleyeğiz.Tabi bu kadar başarılarla dolu bir tarihi tek sayıya sığdıramazdım.Rolls Royce yani kısaca RR ilk yazısı sizlerle…

Antikacı Rolls Royce Bagimsiz (2)

Zenginliğin kuruluşu…
Bu mükemmelliğe varış, yüz yılın başındaki otomobillerin 5-10 kilometrede bir durduğu, bir sürü can sıkıcı arıza yaptığı bir devirde elektrik mühendisi Henry Royce'un sahip olduğu "Decauville" adındaki Fransız arabasının onu deli etmesi ve nihayet onun mükemmel bir araba yapmaya karar vermesiyle başlar. Kafası kızan İngiliz nihayet kendi otomobilini kendisi yapmaya hazırlanır. Aynı yıl içinde ilk Royce 10 beygir gücündeki iki silindir motoru işlemeye başlar. Royce motorları, otomobilleri ve arızalarını iyice incelemişti. Otomobil ve motorlarla ilgilenen meslek basını hayranlık içindeydi ve bu girişimi büyük manşetlerle övüyorlardı.
Aynı zamanda otomobil ticaretiyle uğraşmayı kafasına koyan Charles Stewart Rolls adında başka bir İngiliz bunu okudu ve Royce'u bularak ona onunla beraber çalışmak istediğini söyledi. 1904 Noelinden bir gece önce iki adam buluştu ve beraber çalışma arzularını resmen bir kontratla saptadılar. Böylece onlar farkına varmadan birbirlerine hayatlarının en büyük Noel hediyesini vermiş oldular.
iki yıl sonra 1906 Rolls Royce markasını taşıyan "Silverghost-Gümüş hayalet" 53 beygir güçlük 6 silindir motoruyla ortaya çıktı ve basına takdim edildi. Royce'un ilk yaptığı otomobilde olduğu gibi bu da işçilik kalitesi ve güvenilirlik bakımından herkesi hayrette bırakıyordu. Kimse şimdiye kadar bu kadar mükemmel bir şey görmemişti. O zamanın ünlü dergisi "Aut Car" 20 Nisan 1907 de arabayı övüyor ve "içindeki motor bir dikiş makinesi kadar sessiz çalışıyor" diye yazıyordu, "İnsan onun içinde giderken gittiğini bile hissetmiyordu, önde ve arkada oturan yolcu adeta yerin üzerinde, havada süzülerek gittiğini sanıyordu ".

Antikacı Rolls Royce Bagimsiz (1)
Aradan geçen 70 küsur yılda bunda değişen hiçbir şey olmamıştı. 1907 de yapılan İlk Silver-Ghost'ı bugün görenler geçen zamanın onun üzerinde sanki hiçbir iz bırakmadığı kanandadırlar, o şimdiye kadar yapmış olduğu 800.000 kilometre yolda bir kere bile kalmamış, motoru daima ilk ateşlemede çalışmış ve her koşulda araba işlemiştir. Bununla iki ortağın firmaların bayrağına daha o zaman yazdıkları şey ispat edilmiş olmaktadır "Kalite bir ömür değil, ondan sonra bile devam eden bir şeydir" Bay Royce hatta daha da ileri giderek dinlemek isteyen herkese "gürültü, sonunda yanlış tasarlanmış ve yapılmış makinelerin çalışmasından gelir", diyordu.
Bunun bir sonucu olarak RR'nın 75 yıllık jübilesinde büyük bir kıvançla "Rolls Royce Motors" firmasının müdürünün 1904 den beri yapmış olduğu 80.000 in üstünde otomobilin yarısından fazlasının hala İşlemekte olduğunu" söylemesine hayret edilmemelidir. Bu bakımdan kimse şimdiye kadar bir firma müzesi yapmayı düşünmemiştir, çünkü holün yarısından fazlası boş kalacaktı.
İşte bu yüzden Rolls Royce üzerine birçok öyküler söylene gelmiştir. Örneğin bir Rolls-Royce hiç bir zaman önemli bir arıza ile karşılaşmaz Zira böyle bişey olsa, en yakın RR-temsilcisine bir telefon kafidir, derhal bir motor ustası bütün lüzumlu araç ve gereçleriyle beraber imdada yetişir.

Antikacı Rolls Royce Bagimsiz (4)
Devam edecek…