Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) yürütülen "sahte diploma" soruşturması kapsamında tutuklanan okulun direktörü ve hissedarlarından Serdal Gündüz ile asistanı Berke Özbek, bugün yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. 

KSTÜ Diş Hekimliği Bölümü Öğrencisi Görkem Odacı tanık kürsüsüne çağrıldı.

İddia Makamı'nın tanığı Görkem Odacı, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü’nde 1. sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. 

Odacı, bugünkü duruşmada şunları anlattı: 

"Bu okulu arkadaşımın arkadaşı olan Fahran Adilad sayesinde öğrendim. Daha sonra Fahran'la Whatsapp üzerinden konuşmaya başladım. 2023 Ağustos ayında yaptığımız Whatsapp konuşmaları sırasında Suudi Arabistan'daydım. 

Fahran o dönem Kıbrıs'taydı ve Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü’nde 3. sınıf öğrencisiydi. Fahran'a Whatsapp'tan yazdım, konuştuk. Bana okuldaki öğrenci burslarından bahsetti. Yüzde 50 bursun senelik 6 bin dolar, tam bursun ise 5 yıllık eğitim dönemini kapsayacak şekilde toplam 19 bin dolar olduğunu söyledi. Fahran baba bu süreç içerisinde başka hiçbir ücret ödemeyeceğimi söyledi. Ben de bu durumu aileme danışıp, tam burslu olmasında hemfikir oldum. Daha sonra Fahran bana Serdal Gündüz'ün kendisine 19 bin doları hemen ödemem gerektiğini söylediğini belirtti. 

Ben de 19 bin doları yollayamayacağımı, çünkü Suudi Arabistan'a kural ve kanun gereği bu yüklü miktarı ülke dışına çıkarmaya izin vermiyorlardı. 
Daha sonra Fahran, bu konuyu Sedal Gündüz’le konuştuğunu yazdı ve bana ön ödeme olarak kontenjan dolmasın diye 3 bin dolar ödeme yapmamı söyledi ve Whatsapp'tan bana Serdal Gündüz'ün kendisinin parayı yollamam için verdiği IBAN numarasını gönderdi. 
Fahran'ın yolladığı IBAN'ı araştırmak istedim ve üniversitenin internet sitesine girerek oradaki hesaplar kısmında yer alan diğer IBAN numaralarıyla çakıştığını, aynı olmadığını gördüm. Bana gönderilen IBAN numarasının kime ait olduğunu bilmiyorum ama okula ait olmadığını biliyordum. 

Bunun üzerine Fahran'a 19 bin doları nakit olarak vermek istediğimi söyledim. Fahran bunu Serdal Gündüz’e ilettiğini söyledi ve Sedal Gündüz 19 bin doları nakit olarak almayı kabul etti. 

5 Eylül 2023'te Kıbrıs'a geldiğimde ben, Fahran ve babam, okulun Uluslararası Öğrenci Ofisi'nde Serdal Gündüz'le görüşmeye gittik. Orada 19 bin doları ve kayıt için gerekli olan tüm belgeleri Serdal Gündüz’e teslim ettik. Ancak Serdal Gündüz, teslim ettikten sonra bize herhangi bir dekont veya makbuz vermedi. Sadece öğrenci belgesi verdi. Ben Serdal Gündüz’ün bu ödemeyi okul muhasebesine yatırıp yatırmadığını bilmiyorum. Yapmış olduğumuz ödemeyle ilgili Serdal Gündüz’den şikayetçiyim."

Yargıç Gülay Süleymanoğlu Uğur, duruşmayı diğer tanıkların dinlenmesi için 11 Haziran'a, saat 10.30'a tehir etti.

Editör: Yasemin Canbaz