KTMMOB 56. Dönem Genel Başkanı Seran Aysal, “Yeni dönemde özellikle fiziki, kurumsal yapılanma ve yenilenmeye ihtiyacımız olduğu da tartışmasız bir gerçeğimizdir ve önceliğimizdir” dedi.

Başkan Aysal, “Birliğin toplumda bir misyonu vardır, toplumun KTMMOB’den bekledikleri vardır. Bunların gerçekleşebilmesi için bizler taraf olacağız. Bilimden, eşitlikten, adaletten, hukukun üstünlüğünden, insan haklarından, çevreden, planlamadan, ülke ve toplum menfaati her ne ise onlardan taraf olurken, peşkeşe, ranta, talana karşı duracağız. Mesleki ve toplumsal konularda kaliplara sıkışıp sessizliği tercih etmeyeceğiz, taraf olacağız” şeklinde konuştu.

Aysal, “Etkin ve etkili olabilmek mesleki alanımızda görünür ve sözünü söyleyen Odalarla ve Birlik ile ancak mümkün olabilir. Trafikte, depremde, imarda, çevrede, kentsel tasarımda, mimarı yarışmalarda, enerjide, selde, taşkında, ülkenin altyapısında özetle insana ve yaşama dokunan her konuda sözümüzü söylemek görev sorumluluğumuz olduğu bilinci ile yeni dönem başlıyor” dedi.

“Yozlaşmış parti siyasetinin ve bazı “siyasilerin” pençesindeki topluma umut uşığı olabilecek bir Birliğe ihtiyaç olduğu hepsimizin ortak görüşü olduğunu değerlendiriyorum” diyen KTMMOB 56. Dönem Genel Başkanı Seran Aysal, “Birlik ve güçlü olacağız, kurumlarımızı korumak ve halkın değeri olarak devam etmelerini sağlamak sorumluluğumuzu bilimsel gerçekler, dialog, öneri ve uzlaşıdan  taraf olarak ve sorumluluk  alarak yürüteceğiz. Mesleki ve toplumsal konularda kalıplara sıkışıp sessizliği tercih etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KTMMOB 56. Olağan Genel Kurulu 20.04.2024 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da ilk olarak Divan oluşturuldu. Hasan Demirel Divan Başkanı, Yasemin Çobanoğlu ve Yeşim Binarbaşı Divan Sekreterliği görevlerini yürüttüler. Divan’ın oluşumu sonrası Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden Şampiyon Melekler dahil tüm canlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

KTMMOB 56. Dönem Olağan Genel Kurulu’na, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, CTP Milletvekilleri Filiz Besim ve Fikri Toros, Kıbrıs Bilim ve Teknik Odası (ETEK) Başkanı Constantinos Constanti, Kıbrıs Türk Barolar Birliği (KTBB) Başkanı Hasan Esendağlı, Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy, KTMMOB’nin önceki Genel Başkanları, Birliğe bağlı Odalar’ın Başkanları ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üyeler katılım gösterdi.

Saygı duruşunun ardından açılış konuşmalarına geçildi. Genel Kurul’da sırasıyla KTMMOB 55. Dönem Genel Başkanı Tunç Adanır, KTBB Başkanı Esendağlı, ETEK Başkanı Constanti, TDP Genel Başkanı Çeler, LTB Başkanı Harmancı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gardiyanoğlu, CTP Genel Başkanı Erhürman ve 2. Cumhurbaşkanı Talat birer konuşma gerçekleştirdi.

Genel Kurul’un açılışında konuşan KTMMOB 55. Dönem Genel Başkanı Tunç Adanır, şu ifadelere yer verdi:

“Barışa, demokrasiye, bilim, adalet ve gerçekliğe inanan 15 Odamız, Yönetim Kurulumuz ve Birliğin tüm organlarında görev alan arkadaşlarımızla, Kamu Kurumu nitelikli meslek örgütü yapımızı daha ileriye götürmek amacıyla var gücümüzle çalışarak bu dönemi tamamlamış bulunmaktayız.

Üzülerek belirtmek isterim ki; ülkemizde siyasi irade ve ekonomi büyük bir kaos ve kriz içerisindedir. Göreve geldiğimiz 30 Nisan 2022 tarihinden bugüne kadar, Ülkemizde siyasi kaoslar dizisi, bizleri her aşamada şok etmeye devam ederken, kriz ve sorun hızı, artık yetişemeyeceğimiz bir sürate erişmiştir. Ülke siyaseti ve ekonomisi büyük bir kriz içerisine olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

Kamu çıkarlarının hiçe sayıldığı, bireysel çıkarların gözetildiği, rüşvet, ihale yolsuzlukları, sahtekarlık, insan kaçakçılığı ve benzeri yasa dışı uygulamalar ile bireyler zenginleşirken, toplumun genel refah ve çıkarları gasp edilmekte ve devlet zarara uğratılmaktadır.

KTMMOB olarak bizlerin, bu kötü yönetim ve gidişata hukuki, adil ve gerçeklik çerçevesinde sesimizi yükselterek, toplumun birliktelik ve güçlü duruşunu her aşamada hatırlatmak, kamusal sorumluluğumuzun başında gelmektedir.

KTMMOB Başkanı olarak, birlikte yol aldığım arkadaşlarımla, öncelikle toplumsal sorunlara karşı duyarlılığımızı ön planda tutarak hareket ettik. Bunun yanında Odalarımızla, kendi mesleki alanlarında, problemlere, teknik öneriler ve bilimsel yorumlarla çözüm sunarak büyük bir uyum ve iş birliği içerisinde çalıştık.

24 Ocak 2023 tarihinde Hükümeti oluşturan 3 partiye mensup/üye 3 milletvekili tarafından imzalı, KTMMOB ile hiçbir istişarede bulunulmadan, hazırlanarak meclise sunulan KTMMOB (Değişiklik) Yasa Tasarı Önerisi sürprizi ile karşılaşmıştık.
Bu yasa değişikliği önerisi, KTMMOB’nin tüm başkan ve yönetim kurulları, önceki başkanlar, sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek odaları, birlikler, dernekler ve siyasileri bir araya getirmiştir.  Böylesine sıkıntılı bir süreçte, ülkede birlik ve beraberliğinin ne kadar güçlü bir şekilde, örgütsel mücadeleye dönüşebileceği bir kez daha ortaya konmuştur. Başbakanlık ile yapılan müzakereler sonucu, yasal değişikliğe gerek kalmadığı açıklaması ile eylemi askıya alarak, talebin gündemden kalkması sağlanmıştır.

6 Şubat 2023 tarihinde, Türkiye’nin 10 ilinde meydana gelen deprem, Türkiye’de canlarını kaybedenlerin yanında, Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol kız ve erkek takımlarını, öğretmen ve ailelerini, Adıyaman İsias Hotel’ in çökmesi ile kaybettik. KTMMOB Genel Sekreterlik görevini de üstlenen Evren Çavdır, Havva Çavdır ve kızları Elvin Çavdır, bu depremde kaybettiklerimizdendir. KTMMOB, Evren Çavdır’ın kaybı ile Şampiyon Melekeleri Yaşatma Derneği, bir aile bireyi olarak her süreçte yanında olacaktır.

“Belediyeler Yasa Değişikliği” sürecinde verdiğimiz mücadele sonucu, KTMMOB’ye bağlı üyelerimizin, inşaatların proje müellifleri tarafından kontrol edilmesi ve denetimli yapıların inşa edilmesi maddesinin yasada yer alması başarılmıştır. Belediyeler Yasası’nın 17/6 maddesi kapsamında inşaatların daha etkin kontrol edilmesi ile ilgili olarak KTMMOB ve Birliğimize bağlı Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası ve Yerbilim Mühendisleri Odası ile birlikte “Yapı Proje Kontrollük Portalı” çalışmalarını ilgili Oda Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yoğun bir mesai ile tamamlanarak, 18 Eylül 2023 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Gazimağusa Belediyesi ve Lefke Belediyesi ile birlikte kullanımına açılmıştır.

2005 yılında Mimarlar Odası Yönetim Kurulu görevi ile ilk adımı attığım 19 yıllık KTMMOB görev süremde yaşamış olduğum tecrübeler, kişisel gelişimim adına çok önemli katkıları olmuştur. Başkanlık görevim boyunca tüm Oda Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerine aynı mesafede durarak ve ayrım gözetmeden, tüm odaların birbirleri ile aynı derecede iletişim kurmak, ortak çözümler üretmek en önemli misyonum olmuştur. 56. Olağan Genel Kurulumuzun istenen sonuçları alarak başarılı geçmesini diler, tekrardan hoş geldiniz diyorum".