Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan dün tutuklanan 57 yaşındaki Serdinç Maypa bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Maypa aleyhinde 3 gün tutukluluk emri alındı.


Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç huzurunda görüşülen davada Polis Genel Müdürlüğü'ne bağlı Özel Soruşturma Birimi'nde görevli Müfettiş Faysal Güden olayla ilgili olguları aktardı.
Güden, zanlının "Özel Hayatın Gizliliğini İhlal" ve "Kişisel Verilerin Korunması Yasası'na Aykırı Hareket" suçlamasından tutuklandığını söyledi.
Polis, zanlının Kalkınma Bankası'nın özel bir şirkete verdiği krediyle ilgili alınan yönetim kararını sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği yayınlar üzerinden paylaştığını belirtti.
Polis, zanlının 1 Ağustos 2022 ile 21 Mart 2024 tarihleri arasında yaptığı 12 farklı yayında iki sigorta şirketiyle ilgili sigorta şirketinin yazdığı yazıları tasarrufuna geçirip, sosyal medya hesabından yayınlayarak kişisel verileri de yaydığına dikkat çekti.
Polis, 22 Mart 2024-26 Mart 2024 tarihinde Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'na (KIB-TEK) ait arıza raporunu tespit edilemeyen bir şekilde ele geçirerek ifşa da ettiğini kaydetti.
Polis, zanlının sosyal medya hesabından aynı tarihler arasında gerçekleştirdiği yayınlarda özel bir şirkete ait kişisel verileri de yayınladığının belirlendiğini söyledi.
Öte yandan zanlının 12 Mart 2024'te yaptığı bir başka yayınında ise özel bir firmanın işçi getirmek maksadıyla ülkeye çalışma izniyle gelen kişileri de sosyal medya hesabından ifşa ettiğini belirten Polis, mahkemeden alınan derdest emri gereği tutuklanan zanlının evinde arama yapıldığını kaydetti.
Polis, yapılan aramada, zanlının tasarrufunda 226 adet belgenin yanı sıra 3 adet cep telefonu, 2 adet laptop, 1 adet ses kayıt cihazı ve 1 adet de bilgisayar kasasının ele geçirildiğini söyledi.
Polis, tahkikatın devam ettiğini, zanlının özellikle ele geçirilen bu belgelere nasıl ulaştığının henüz belirlenemediğini, sıradan bir vatandaşın bu belgelere ulaşmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.
Polis, tahkikat devam ederken olayın basına yansıması üzerine zanlının ülkeye 3. uyruklu kişileri getirmek için çalıştığı ve kendine rakip plan kişiye "Onları temizleyeceyik, herşey bize kalacak" dediği ses kayıtlarının da ortaya çıktığını belirtti, tahkikatın bu yönde de devam edeceğini kaydetti.
Polis, zanlı aleyhine getirilen suçlara yönelik zanlıya izahat sorulduğunda zanlının "suç olduğunu bildiğini ama ülkesi için yaptığını" söylediğini belirtti.
Polis ayrıca, söz konusu belgeleri nasıl ele geçirdiğiyle ilgili soruya ise zanlının "Leylekler getirdi" yanıtını verdiğini söyledi.
Polis belgeleri zanlıya veren kişilerin de araştırılması gerektiğini söyledi.
Polis, pandemi döneminde koronaya yakalanan 1000 kişinin listesinin de zanlının tasarrufunda bulunduğunu, listede bu kişilerin kimlik bilgilerinin de yer aldığını kaydetti.
Polis şu ana kadar 5 müştekiden ifade alındığını, kişisel verileri ihlal edilen çok sayıda kişinin de kendilerine ulaştığını belirtti.
Polis, hayatın akışında normal bir insanın bu belgelere erişmesinin mümkün olmadığını, gelinen aşamada alınan emareler ve belgelerin incelenmesi için 3 gün tutukluluk talep etti.
Zanlının avukatı Ünver Bedevi, zanlının tutukluluk kalmasına itiraz etti, duruşmaya geçildi.
Avukat Ünver Bedevi, "talimatla şikayet alındığını" belirterek "şikayet kampanyası başlattınız" dedi.
Müvekkiliyle ilgili iddiaların "kurgu" olduğunu savunan Bedevi, 2020 ile 2024 arasındaki olayların tahkikatının aynı günde yapıldığını söyledi.
Polis, zanlının sosyal medyadan yaptığı yayınlarda herşeyin apaçık ortada olduğunu, ne zaman olduğunun bir önemin olmadığını belirtti.
Polis, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Yasası'nın tüzel kişiliği de kapsadığını, ele geçirilen belgelerde şirket verileri dışında özel şahısların da verilerinin olduğunu belirtti.
Avukat Ünver Bedevi, zanlının gazeteci vasıflı biri olduğunu, Basın Emekçileri Sendikası'na (BASIN-SEN) da üye olduğuna dikkat çekti.
Bedevi, müvekkilinin devlet yetkilileri ve bazı şahıslar aleyhinde ciddi usulsüzlükler tespit ettiğini de dikkat çekti.
Avukat Ünver Bedevi, polise şikayetin nasıl yapıldığını sordu. Polis, talimatın Genel Müdürlük tarafından geldiğini şikayetin önce oraya yapıldığını söyledi.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan dün tutuklanan 57 yaşındaki Serdinç Maypa bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Maypa aleyhinde 3 gün tutukluluk emri alındı.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlı Serdinç Maypa'nın aleyhindeki şikayetçilerle ilgili ortaya attığı iddiaların araştırılması için ayrı bir tahkikat memuru atanmasına, 15 günde bir söz konusu tahkikat memurunun mahkemeye bilgi vermesine de emir verdi