Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Derneği (GKÇD), Metehan Kara Geçiş Kapısı’ndaki tüm çalışmaların yaklaşık 2 aydır durduğuna dikkat çekti.

Yazılı açıklamada bulunan GKÇD, yol kenarına yapılan drenaj hatlarının tam olarak tamamlanmadığını belirterek bu durumun büyük tehlike arz ettiğini vurguladı.

Açıklamada, bölgede yaşanacak olası bir kazadan hükümetin ve Ekonomik Örgütler Platformu’nun (EÖP) sorumlu olacağı belirtilirken yetkililerin, Metehan’daki çalışmalarla ilgili son durumu kamuoyuyla paylaşması talep edildi.

Açıklama şöyle:

“Yine mi haklı çıkacağız?

Değerli halkımız ve Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçi arkadaşlarımız. Bildiğiniz üzere birçok kez Metehan Kara Sınır Kapısı’nda geçişlere yönelik yaşanan sıkıntılar birçok kesim tarafından gündeme taşınmış ve saatlerce geçiş noktasındaki sıkışıklık şikayet konusu olmuş, hatta sosyal medyada da birçok kez gerek derneğimiz tarafından, gerekse vatandaşlarımız tarafından gündeme taşınmıştı.

Bu konuda uzun süre sessiz olan hükümet kanadı en sonunda adım atma konusunda bir çalışma başlatmış ve EÖP ile iş birliği içinde ilk etapta Metehan geçiş noktasıyla ilgili bir plan ve proje üreterek (1 yıl aksamalı) yaklaşık 4 ay önce çalışmalara süratli bir şekilde başlamıştı.

Lakin o günde söylediğimiz gibi bu çalışmanın umarız en kısa sürede bitirilip ülke ekonomisine ve turizmine daha hızlı hizmet sunma noktasına gelmesinin ne kadar önemli olduğunu her ne kadar gecikmeli başlayan bir çalışma da olsa ilgilileri atmış oldukları adımdan dolayı da tebrik etmiştik.

Fakat o gün de yine bu projenin zamanında tamamlanamayacağı şüphesini taşıyorduk ve bu konuda da yine şüphelerimizde haklı çıkmanın burukluğunu yaşıyoruz.

Yaklaşık 2 aydır Metehan'da tüm çalışmalar durmuş ve yol kenarlarına yapılan drenaj hatları tam olarak tamamlanmadığından gerek sivil halka, gerekse araçlara büyük tehlike arz ettiğini buradan yetkililere bir kez daha iletme görevi her zamanki gibi bizlere düşmüştür.

Metehan’daki çalışmalar ile ilgili son durum hakkında gerek hükümet kanadına, EÖP'ye ve yüklenici firmaya ne zaman tamamlanacağıyla ilgili kamuoyuna en kısa sürede bilgi vermelerini rica ederiz. Tehlike yaratan konumdaki yol kenarında bulunan drenaj ağızlarının önleminin alınmasını, alınmaması neticesinde herhangi bir vatandaşımızın veya çalışanımızın yaşayacağı her türlü kazadan yukardaki tüm paydaşların sorumlu olacağını belirtiriz. Saygılarımızla”