9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL-Sol-Sosyal İttifak tarafından desteklenen adaylar bugün Lefkoşa’daki “Filoksenya” Konferans Merkezi'nde adaylık başvurularını yaptılar.

Adaylık başvurularının ardından AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu yaptığı açıklamada “AKEL - Sol - Toplumsal İttifak, Avrupa'da alkışlayan değil, talep ve mücadele eden bir güçtür. Her şeyden önce Kıbrıs'ımız ve hakları için ama aynı zamanda farklı bir Avrupa için, barışın, uluslararası hukukun ve gerçek dayanışmanın olacağı bir Avrupa için talep ve mücadele eden güçtür” dedi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine üç kadın ve üç erkek adayın yer aldığı ve cinsiyet eşitliğini pratikte hayata geçiren çok güçlü bir aday listesiyle seçime katılacaklarını kaydeden Stefanu, bu girişimle Kıbrıs için, Kıbrıs halkı için, bir bütün olarak Avrupa için Kıbrıslırumları ve Kıbrıslıtürkleri Avrupa Parlamentosu seçimleri mücadelesinde de bir araya getirme çabasını ortaya koyduklarını dile getirdi.

AKEL-Sol-Sosyal İttifak adaylarının daha iyi, özgür ve birleşik bir Kıbrıs için talep ve mücadele hedefiyle bu ortak çabaya katıldıklarını ve hedeflerinin çok uluslu şirketlerin çevrelerinin ve bürokrasinin çıkarları için değil, Avrupa halklarının ve yurttaşlarının çıkarları için talep ve mücadele olduğunu sözlerine ekledi.

“Bu aday listemizle yurttaşlara sesleniyoruz ve bu seçimlerde de halkın bizi onurlandıracağına ve AKEL-Sol-Sosyal İttifak’ın Avrupa Parlamentosu'nda yine iki temsilcisinin olacağına inanıyorum” dedi.

AKEL-Sol-Toplumsal İttifak adayları: (Soyadlarına göre alfabetik sırayla)

• Stavri Kalopsidiotu, uluslararası hukuk uzmanı, AKEL İnsan Hakları Bürosu Sorumlusu, 43 yaşında

• Andros Karayannis, İngiliz ve Alman filoloğu, Derinya Belediye Başkanı, 50 yaşında

• Niyazi Kızılyürek, akademisyen, Avrupa Parlamentosu Milletvekili, 64 yaşında

• Melani Stelyu, tiyatro sanatçısı, televizyon programları yapımcısı, sunucu, 47 yaşında

• Anna Theologu, ekonomist, eski Milletvekili, 38 yaşında

• Yorgos Yeorgiu, filolog, Avrupa Parlamentosu Milletvekili, 60 yaşında