Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen ve 1 Ağustos 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek yeni güvenlik standartlarına dikkat çekerek, bunların KKTC’de uygulanmayacak olmasını eleştirdi.

   Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde belirli güvenlik özelliklerine sahip olmayan araçların satışının yapılamayacağını belirten Yarkıner, “KKTC hariç” dedi.

   Yarkıner’in paylaşımı şöyle:

  “Ağustos'tan itibaren aşağıdaki özelliklere sahip olmayan araçlar Türkiye dahil hiçbir AB ülkesinde satılamayacak! KKTC hariç.

   Avrupa Komisyonu tarafından belirtilen yeni güvenlik tedbirleri 1 Ağustos itibariyle devreye girecek. Güvenlik sistemleri aşağıda yazılıdır. Bu güvenlik sistemlerine sahip araçlarda dikkatsiz sürüş, aşırı sürat, alkollü sürüş gibi çarpışma gerekçeleri ortadan kalkmış olacaktır. 

   Mühendisler önlenemeyen insan kusurlarını teknolojik kontrol sistemlerini geliştirerek ortadan kaldırmışlardır. Ülkemizdeki trafik güvenliği başsız bir vücut gibi. Bu güvenlik önlemleri KTMMOB Makina Mühendisleri Odasınca 3- 4 yıldan beridir anlatılıyordu.

   Sistemlerinin trafikte faydalı olması için ilgili tüzük ve yasalarda da bazı değişiklikler gerektirmektedir Özellikle ticari araçların yük, insan taşıma kapasiteleri, boyutları, fren standartları yasalarla çağdaş hale getirilmesi gerekmektedir. AB ve Türkiye’de 01.08.2024 tarihinden sonra aşağıdaki özelliklerde olmayan araçlar satılamayacak.

1- Sürücü Yorgunluk Algılama Sistemi

2- Acil Durum Frenleme Asistanı

3- Kaza Veri Kaydedici

4- Alkol Kilidi

5- Ani Frenlemede Otomatik Yanan Flaşörler

6- Yaya Koruması İçin ‘Safety Glass’ Özellikli Ön Cam

7- Şerit Takip Asistanı ve Güvenli Takip Asistanı

8- Geri Görüş Kamerası ve Arka Park Sensörü

9- Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Lastik Basınç Sensörü

10- Hız Sınırı Tabelasına Uygun Hızda Seyir

   Bu donanımlar hali hazırda üst donanımlara sahip birçok araçta bulunurken, bu durumun AB ülkelerinde ve Türkiye’de satılacak araçların bazı özellik paketi olarak adlandırılan bu sisteme sahip olmayan  otomobillerin satılamayacağı anlamını taşıyor…”

Editör: Batuhan Borakan