Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, yeni Merkezi Cezaevi binasında özellikle mutfak ve revir bölümlerinin duvarlarında, tavanında şimdiden kırık, dökük ve çatlaklar oluştuğunu söyledi. Yeni yapılan bir binanın bu halde olmasının çok kötü bir şey olduğuna dikkat çeken Bengihan, “Demek ki malzemede ve işçilikte gerekli hassasiyet gösterilmedi” dedi.

   BAĞIMSIZ TV’de Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile köşe yazarı Emin Akkor’un sunduğu “Empati” programına konuk olan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, mahkumların yemek maliyetiyle ilgili de bilgi verdi.

   Cezaevinin yemek ihalesinin, bir firmanın itirazı nedeniyle iptal olduğunu ve mevzuat gereği mevcut firmanın yemek tedarikine devam ettiğini belirten Bengihan, ihale ile makul yemek fiyatı belilenemediği için mevcut firmanın asgari ücret artışı ve maliyetlerin yüksekliği gibi bazı gerekçeler öne sürerek yüksek fiyat belirlediğini iddia etti.

Bengihan, şu anda bir mahkumun tek öğünlük yemeğinin 416 TL olduğunu, günde üç öğün hesaplandığında bin 200 TL’yi aştığını ifade etti. Bengihan, yemek işinin daha ucuza halledilebilecek bir konu olduğunu belirterek, böyle giderse yıllık 425 milyon TL’nin sadece mahkumların yemek masrafına gideceğini vurguladı.

   Mahkumların kaliteli yemek yemesinin karşısında olmadığını belirten Bengihan, “Ancak fazlasıyla yemek parası harcanıyor” dedi.

23 KKTC firmasının bir araya gelerek şirket kurması ve limanların özelleştirilmesine talip olması konusunda, KKTC’li yetkililerin bu oluşuma randevu dahi vermemesi, ilgi göstermemesi meselesini de değerlendiren Bengihan, “Buna hiç şaşırmadım” dedi. Bengihan, yine dıştan adrese teslim bir peşkeş meselesi ihtimalinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

   Günümüzde örneğin Gazimağusa Limanı’nın ülke yöneticileri tarafından isteyerek işletilemez hale getirildiğine vurgu yapan Bengihan, Gazimağusa Limanı’na hiçbir yatırımın yapılmadığından sonra da peşkeş çekmek için “Bak bu işi yapamıyorlar” izlenimi yaratıldığından söz etti.

  Ülkedeki stratejik alanların sürekli siyasetçiler tarafından peşkeş çekilerek dışarıdan yatırımcıya verildiğini iddia eden Bengihan, “İlk olarak belli stratejik yerler batırılıyor, ardından da peşkeş çekilerek dışarıdan gelen yatırımcıya ihale olarak veriliyor” dedi.

   Ülkede kötü bir özelleştirme faaliyeti olarak Taşyapı’nın Ercan Havalimanı’nı aldığını hatırlatan Bengihan, havalimanında halen birçok eksiklik olduğunu, halen elektronik cihazlarda sıkıntılar yaşandığını, bunların bakım ve onarımının yapılamadığını vurguladı.

Bengihan, “Stratejik kurumlarımız, niteliksiz insanlar tarafından yönetiliyor. Sonra dışarıdan gelen yatırımcı ‘siz yönetemiyorsunuz biz yönetelim diyor’. Memleketi bu şekilde parsel parsel veriyorlar” dedi.