KARMAŞIK İLİŞKİLER

      Ayla abla benim çok karışık bir hayatım var. Kendi elimle kendi hayatımı mahvettim. Nasıl toparlarım da bilmem. Çünkü kendimi çok suçlu bulurum. Ben 32 yaşındayım. 12 yaşından beri sevdiğim kişiyi beş yıl önce aldattım. Hem de evlilik hazırlıklarımız sırasında. Sonra kalktım sevdiğim adamdan ayrıldım. Başka birinden etkilendiğimi, evliliğe böyle duygularla başlamamamız gerektiğini söyledim. Ben sevdiğim adamı artık sevmediğimi zannettim ve bunu açıklamam gerektiğini düşündüm. Önce kabul etti ve ayrıldık. Ama ardından sürekli beni aradı. Ağladı. Ben bundan çok etkilendim. Gelip geçici bir ilişki yüzünden esas aşkımı kaybettiğimi anladım ve o kişiden ayrılarak tekrar eski sevgilime döndüm. Ben ona döndüm ama hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Önce sürekli şüphelendi ki beni bilir ben asla yalan söylemem. Ona çok acı çektirdiğim için morali bozuktu ve bunu normal karşıladım.      

       Arada bir ayrıldık sonra barıştık. Ancak hiçbir zaman onu bir daha aldatmadım. Düğün öncesi neden başka birinden etkilendiğimi hala çözmüş değilim ama sevdiğim adam bunu unutamıyor anlaşılan. Sürekli yüzüme vurdu ben sessiz kaldım. Haklıdır diye düşündüm. Tam altı ay önce bana “kaldığımız yerden devam edelim” dedi. Ben şaşırdım. O kadar çok seviyoruz ki birbirimizi ama o kadar çok kavga ederken ve geçmişte yaptığım hatanın vebalini çekerken bana evlilik teklif etti. Çok sevindim. Aileler de mutlu oldu. Nihayet biz toparlıyoruz diye sevindiler. Benim ayrılmadan önce yaptıklarımı kimse bilmez. Sadece sevdiğim adam bunu çok sık yüzüme vurur. Neyse, ailelerimiz çok mutlu oldu. Nihayetinde uzatmalı aşıklarız ve yuva kuracağız. Davetiyeler basıldı, salon tutuldu ve benim sevgili nişanlım bana “evlenmek istemiyorum, seninle. Bu evliliği senden intikam almak için düzenledim” dedi.

      Şimdi ben aslında bitmiş durumdayım. İlaçlar ile ayakta duruyorum. Ama bir insan sevdiğine nasıl bu kadar acımasız olur? Demek ki beni sevmemiş. O zaman neden hayatıma girdi? Ben güzelce yaşıyordum. İdeallerim vardı. Arada onu ve masumiyetimizi özlediğim zamanlar olduğunda “her olmayan işte bir hayır var” deyip devam edebiliyordum. Ama şu an ben hiç iyi değilim. Ona “tamam, sen nasıl istersen öyle olsun” dedim. Babam kanser. Ailemiz moralsiz. Dedim ki, “benim ailemi bunca senedir tanırsın. Babamı üzmeyelim”. Dedi ki “ben üzülürken akılları neredeydi”. Ben çok sevdiğimi bildiğim aşkıma ihanet ettim ama şu an ben çok acı çekiyorum. İyi değilim. Ölmek isterim. Ben sadece aileme acı çektirmek istemediğim için ayakta dururum. Tamam hata yaptım. Ama bu ceza çok ağır geldi bana. Türk filmlerinde bile bu kadarı olmaz bence.

      Ayla Hanım ben doktora gittim. İlaç verdi. Ama canım çok yanıyor. Herkese düğünün olmayacağını bildiriyoruz. Ve beni cezalandıran adam Instagram’da başka kadınlar ile boy boy fotoğraflar paylaşıyor. Ben babam için ayakta durmaya çalışırım. Gerçekten ben bunları hak ettim mi diye düşünürüm. Yani ben evlenmeden önce hiçbir şey söylemeyip her şeyi oluruna bıraksaydım daha iyi olurdu bence. Yani bana öyle geliyor. Bir macera yaşardım, evlenirdim, çocuklarım olurdu belki ve ben bunları yaşamazdım.

      Ne olur bana bir merhem verin ve yaralarımı iyileştireyim.

Rumuz: YAŞAMAK İSTEMİYORUM

      Rumuzunu hemen unut. Elbette yaşayacaksın ve mutlu olmayı başaracaksın. “Su akar yolunu bulur” demiş eskiler. Demek ki bu yarım kalpli adamın sevgisi öfkesinden daha az imiş ve bütün resmi görememiş. İlişkiler tarihi senin başına gelenlere benzeyen pek çok hikâyeye tanıklık etmiştir. 

      Doğrusunu istersen ben burada dürüst bir kadın ve intikam peşinde koşan bir erkek gördüm. Şimdi konuşacaklarımıza lütfen dikkatini ver. Çocukluk aşkları; yetişkin yaşama taşınırken pek çok fırtınaya maruz kalır. Aslında doğal olan; çocukluk aşkları ile bir gelecek kurmak değildir. Sevdiğimiz, etkilendiğimiz her insan -duygusal bağımız olsun olmasın- bize sadece bir eşte ne istediğimizi öğretir. Bu nedenle her şeye rağmen, yetişkin dönemde de süren çocukluk aşkları en başta risk altındadır. Çocuk ve yetişkinin arzu, istek ve beklentileri farklıdır, çünkü. Bu nedenle senin evlilikten önce yaşadığın uyarıcıyı çok iyi anladım. Bir şeyler her şeyin yolunda gitmediğini fısıldamış sana ve sen gereğini yapmışsın.

      Ancak sevdiğin adamın tepkisini yorumlamak istemiyorum. Onca yıl sevdiğin kadın gitti diye plan yap ve onu en zayıf tarafından vurarak yere yık. Olan biten bu. Bu mantığı doğru bulanlar vardır belki ama ben değil. Sen dürüst bir kadınsın. O ise senin ilişkiden kaçmanı hazmedememiş ve intikam için çok büyük ve yanlış oynamış bir küçük adamdır.

      Üzgünüm. İlişkilerde intikam alma girişimi kötücül sonuçlara neden olur ve seni kurban etmeye azmetmiş bu adamdan kurtulman gerek. Hiçbir ilişki intikam odaklı olamaz. Nefret duygusu ve sevgi bir arada yaşayamaz.

      Kendini topla ve bu oyundan çık. O öfkesini boşaltacağı başka kaynaklar ararken bil ki sen bu yanlışı doğru nedenlerle yaptın. Bunu unutma. Ve lütfen kendini affet ki inandığın aşkının gerçek dışı olduğunu görebilesin.