Oldsmobile, 21 Ağustos 1897'de Lansing, Michigan'da Ransom Eli Olds tarafından Olds Motor Vehicle Company (Olds Motorlu Araçlar Şirketi) adı altında kurulmuştur. 

Oldsmobile, 21 Ağustos 1897'de Lansing, Michigan'da Ransom Eli Olds tarafından Olds Motor Vehicle Company (Olds Motorlu Araçlar Şirketi) adı altında kurulmuştur. 1899'da Samuel L. Smith adında bir bakır ve kereste kralı tarafından satın alınan şirketin adı Olds Motor Worksolarak değiştirildi. Yeni şirket Lansing'den Detroit'e taşındı. Smith şirketin başkanı olurken, Ransom başkan yardımcısı ve genel müdürlük görevini aldı. 
1901 yılında Ransom, 650$'a satılan Curved Dash Oldsmobile modelini tasarladı. Her ne kadar aynı yıl fabrika yansa da 600'ün üzerinde Curved Dash modeli satılmıştır. 1904 yılında satışlar 5000 adede kadar çıkmıştır. 

Oldsmobile Bagimsiz (7)
Ransom ve Smith sık sık anlaşmazlığa düştüğünden, 1904 yılında başkan yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerinden alınan Ransom kendi şirketinden ayrıldı. Hemen sonra kurduğu R.E. Olds Motor Car Companynin adını herhangi bir dava sözkonusu olmasın diye Reo Motor Company'e çevirdi. REO kısaltması onun isminin baş harflerinden gelir. Ransom 1925'e kadar REO'nun başkanlığını ve sonra da yürütme kurulu başkanlığını yapmıştır. 
The Olds Motor Works şirketi 1908 yılında General Motors tarafından satın alınmıştır. 107 yıl boyunca üretilen 'Oldsmobile markası General Motors tarafından 2004 yılında durdurulmuştur. 

Oldsmobile Bagimsiz (6)

Montaj bandının mucidi Ransom Eli Olds


Montaj bandını geliştirip verimli bir biçimde kullandığı için Henry Ford tarafından icat edildiği sanılır. Asıl mucit ise Ransom Eli Olds’tur.  Olds, Ohio’da soğuk demirci ustası Pliny Fisk Olds ve Sarah Whipple Olds’un oğlu olarak doğdu. Sonradan ailesiyle Cleveland’a taşınan Olds, evlendikten sonra Michigan’a yerleşti.

1897’de burada kurduğu Olds Motor Vehicle Company (Olds Motorlu Araçlar Şirketi) ilk girişimiydi. Şirket iki yıl sonra Samuel L. Smith adlı zengin bir bakır ve kereste tüccarı tarafından satın alındı. Şirket Detroit’e taşındı ve adı Olds Motor Works olarak değiştirildi. Smith başkan, Olds da başkan yardımcısı olmuştu.1901 yılında, geniş kitlelerin kullanabileceği fiyata satılan ilk otomobili üretti. Curved Dash modeli 650 dolara satıldığı için, aynı yıl bir yangın atlatmalarına rağmen 600’den fazla satıldı. 1904 yılında otomobilin yıllık satışı 5 bin adedi aşmıştı.Olds ile Smith arasındaki anlaşmazlıkların giderek sıklaşması sonucu Olds tüm yönetim görevlerinden alındı ve kendi şirketini kurmaya karar verdi.

Oldsmobile Bagimsiz (4)

Herhangi bir dava açılmasın diye de şirketin adını, isminin baş harflerinden oluşan REO Motor Company olarak belirledi. 15-20 yıl öncesine kadar askere giden her Türk’ün yakından tanıdığı REO kamyonlarının adı Ransom Eli Olds’un isminin baş harfleridir.1925 yılına kadar şirketin başkanlığını yürüten Olds, öldüğü 1950 yılına kadar da yürütme kurulu başkanlığını yaptı. Ayrıldığı şirketi The Olds Motor Works ise 1908 yılında General Motors tarafından satın alındı ve Oldsmobile markasıyla 2004 yılına kadar otomobil üretmeyi sürdürdü.Ransom E. Olds 1901 yılında montaj bandını yarattı.

Oldsmobile Bagimsiz (3)

Her ne kadar birçokları Henry Ford tarafından icat edildiğini sansa de otomotiv sanayisinin yürüyen montaj bantlarının babası Ransom E. Olds'tur. Henry Ford montaj bantlarını mükemmelleştirmiş ve prosesi standartlaştırmıştır. Otomobil üretmek için tasarladığı bu yeni yöntemle fabrikasının kapasitesini dört katından fazlasına çıkarmış ve 1901'de 425 araç üretirken 1902'de 2.500 araç üretmiştir.

Oldsmobile Bagimsiz (1)