Kimi sevimli, kimi çirkin, kimi de komik bu küçük hacimli araçlara bakarken farklı duyguları bir arada hissedebilirsiniz. Araba modelleri arasında tabii ki daha küçük olanlar var ama biz bu yazıda büyüklük bakımından standartların oldukça altında olanlardan bahsedeceğiz. “Mikro arabalar” olarak da bilinen bu küçük arabalar, büyük şehirlerde araba kullanan herkesin yaşadığı park sorununa çözüm oldukları gibi enerji tasarrufu da sağlıyorlar. Yanağından makas almak istediğimiz Fiat 500’ler, yatağınızın ayak ucuna kıvrılmalık Mini’ler, karşıdan karşıya geçerken elini tutmak istediğiniz Smart’lar; aslında 1950’lerden gelen köklü bir mirasın temsilcisi. Bu hafta bu mini kahramanların bazılarını inceleyeceğiz.

·         Isetta

BMW Isetta, tarihin en ikonik mikro otomobili olabilir. Tasarımcısının buzdolabı üreticisi Renzo Rivo olduğunu söylersek, kutu gibi tabiri de cuk oturabilir. Isetta’lar iki silindirli bir motorla 9,6 beygir güç üretiyordu. Tek kapılıydı ve direksiyon ile ön konsol önden açılan bı kapıya monte edilmişti. İki metreden biraz daha büyük Isetta üç tekerlekliydi ve geri vitesi yoktu. 1953 ile 1964 arasında 136 bin adet üretildi.

Antikaci Mikro (7)

·         Fiat Topolino

Isetta en ikonik ise, Topolino da en yaygın mikro otomobildir. Orijinal adıyla Fiat 500A, İtalyan halkının siyah kırmızı modelini Mickey Fare’ye benzetmesi sonucu Topolino (Minik fare) adını aldı. II. Dünya Savaşı yıllarının WV Beetle ile birlikte en çok kullanılan aracıydı. Kumaş tavanı açılıyordu, iki kişilikti ve saatte 85 kmh hız yapabiliyordu. 1936 ile 1955 arasında 520 bin adet üretildi.

·         Messerschmitt

Üç tekerlekli Messerschmitt, yuvarlak şeffaf tavanı sayesinde mini otomobillere “Bubble car” yani “Baloncuk” denmesine sebep oldu. Arka arkaya oturan iki yolcu alan Messerschmitt üç tekerlekliydi. 1955 ile 1964 arasında 50 bin adet üretildi.

Antikaci Mikro (6)

·         Inter 175A Berline

Messerschmitt’e rakip olarak üretilen Inter’in kanat taksan uçacak gibi görünmesinin sebebi, Fransa’daki Ulusal Havacılık Derneği tarafından tasarlanmış olması. Bize üç tekerlekli mini otomobillerin en çekicisi görünen Inter, tek fara sahip, kabini üstten açılıyor ve iki yolcusu arka arkaya oturuyor. 1954 ile 1956 arasında 280 adet elle üretilen Inter’lerden günümüze sadece 38 tanesi kaldı.

Antikaci Mikro (5)

·         Goggomobil Dart

Pleksiglas gövdeli Dart’ın ön camı, Renault’un Dauphine modelinin arka camının çıkmasıydı. Sadece 345 kg ağırlığındaki bu oyuncak otomobil, 1958 ve 1961 arasında 700 adet üretildi

·         Paul Vallée

Paul Vallée adlı zengin bir iş adamının rüya projesi olan bu otomobil, savaş sonrası Avrupa’sında scooter motosikletlerin yerini almak için tasarlandı. Fiberglas gövdeli bu üç tekerli araçtan sadece 200 adet üretildi. Paul Vallée, otomobil sevdasına bir Rolls Royce bayisi açarak devam etti.

Antikaci Mikro (3)

·         Champion 400

İki koltuklu bu otomobil, Alman mühendislerinin eseri. 398 cc’lik iki silindirli bir Volkswagen motoru ve kumaş tavanı olan 400, çelik bir gövdeye sahipti Fiat Topolino’ya rakip olarak üretilmişti. 520 kiloluk ağırlığı, bir mini otomobil için ağır sayılabilecek 400, 1951 ile 1952 arasında 2000 adet üretildi.

Antikaci Mikro (2)

·         Peel P50

1962-65 yılları arasında Peel Engineering Company tarafından üretilen araba, 2010 Guinness Rekorlar Kitabı'nda en küçük seri üretim otomobil olarak yerini aldı.Uzunluğu 1346, genişliği 991, yüksekliği 1346 mm.4.2 beygir gücünde 49 CC hacminde motora sahip bu minicik otomobilin maksimum hızı 61 km/h. Aracı geri götürmek için arka bölümdeki krom koldan tutup çekmek gerekiyordu; çünkü geri vitesi yok.

Antikaci Mikro (4)Antikaci Mikro (1)